Kdyby se ruské prezidentské volby konaly nyní, získal by hned v prvním kole Vladimir Putin nadpoloviční většinu hlasů, pokud by k urnám přišlo aspoň 70 procent oprávněných voličů.

Spočítala to ruská sociologická společnost VCIOM na základě průzkumu mezi voliči. Analytici ale varovali, že překročení kritické padesátiprocentní hranice nemá Putin jisté.

Volby se v Rusku uskuteční 4. března. Protože nynější premiér Putin je vysokým favoritem, považují média za hlavní otazník nutnost konání druhého volebního kola.

Všeobecně se přepokládá, že Putin, který byl prezidentem už v letech 2000 až 2008, hned v prvním kole získá nadpoloviční většinu hlasů a stane se vítězem. Nutnost druhého kola, které by se uskutečnilo o 14 dní později, by byla dramatickým důkazem o poklesu jeho popularity.

Podle průzkumu VCIOM popularita Putina v současné době spíš roste, za poslední tři týdny se pozitivní "rating" premiéra zvýšil ze 41 na 48 procent.

VCIOM ale varuje, že před prosincovými parlamentními volbami průzkumy ukazovaly zhruba o pět procent vyšší podporu pro Putinovu stranu Jednotné Rusko, než nakonec skutečně získala.

Zhruba 27 procent voličů není podle průzkumu rozhodnuto, zda Putinovi v březnu odevzdá svůj hlas. Právě ti podle expertů nakonec rozhodnou. "Lidé čekají na čestnější dialog normální, lidskou řečí," komentoval výsledky průzkumu analytik Alexandr Cipko. "Nesmí chybět ochota naslouchat oponentům a přiznat vlastní chyby," dodal.

Ředitel ruské Agentury pro politickou a ekonomickou komunikaci Dmitrij Orlov má pro Putina jinou radu: "Měl by podstoupit čestný souboj. Vždyť čestné volby jsou jedinou podmínkou, kterou má opozice pro uznání Putina jako prezidenta."

Ve středu v 15 hodin odpoledne ruská ústřední volební komise uzavře příjem dokumentů nezbytných pro registraci kandidátů pro prezidentské volby. Podmínkou registrace osob, které nevolí parlamentní politické strany, jsou dva miliony voličských podpisů. tu, stejně jako celé volby budou sledovat on-line kamery.

Podle ruských médií tuto podmínku splní čtyři uchazeči o post hlavy státu: kandidát liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij, vůdkyně oficiálně neregistrované politické strany Svoboda (Volja) Svetlana Peunovová, gubernátor Irkutské oblasti Dmitrij Mezencev a podnikatel Michail Prochorov.

Další čtyři kandidáti, které navrhly parlamentní politické strany, voličské podpisy předkládat nemusejí. Jednotné Rusko navrhuje premiéra Vladimira Putina, Spravedlivé Rusko svého vůdce Sergeje Mironova, komunisté předsedu Gennadije Zjuganova a nacionalisté z Liberálnědemokratické strany svého šéfa Vladimira Žirinovského.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist