Ruská armáda začne letos využívat či testovat několik nových radiolokačních stanic. Oznámil to podle agentury Interfax mluvčí ruského ministerstva obrany Alexej Zolotuchin. Radarová problematika je pro Moskvu citlivé téma vzhledem k obavám, s nimiž Rusové hledí na projekt protiraketového štítu Severoatlantické aliance.

Plně připraven na uvedení do provozu je radar v okolí Petrohradu. Další stanice má být letos vyzkoušena a uvedena do provozu u Černého moře v Krasnodarském kraji.

Doplní tak zařízení v Kaliningradské oblasti, které loni v listopadu osobně uvedl do provozu ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ten může monitorovat celou Evropu a přilehlou část Atlantiku.

Testy ještě bude absolvovat radar u Irkutska, zaměřený především na Čínu.

Rusové se chtějí s NATO domluvit na společném systému

Alianční systém má Západ chránit před potenciálním íránským raketovým útokem. Rusové ale tvrdí, že by mohl být namířen i proti jejich strategickým silám, a své nové radarové stanice považují za jeden z recipročních kroků.

Rusko se Severoatlantickou aliancí více než rok vyjednává o svém případném podílu na alianční protiraketové ochraně, která má být vybudována do roku 2020.

Moskva přitom současně pracuje na vylepšení vlastního protiraketového systému, což mimo jiné zahrnuje organizační sjednocení dosavadních sil protiraketové, protiletecké a kosmické ochrany.

Aliance doufá, že dohody s Ruskem se podaří dosáhnout na summitu NATO letos v květnu v Chicagu, kam má přijet i ruský prezident. Tím by se po březnových volbách měl stát někdejší šéf Kremlu a nynější premiér Vladimir Putin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist