Hlavní favorit březnových prezidentských voleb Vladimir Putin se rozhodl, že se o svobodném hlasování v Rusku nesmí už dál pochybovat. Nechá proto do volebních místností nainstalovat kamery, které budou veškeré dění živě přenášet na internetu.
Podle úřadů bude celá akce stát asi 15 miliard rublů a zprovoznění systému potrvá asi dva měsíce. Kritici Putinova nápadu ale podotýkají, že umlčet hlasy o manipulaci při volbě se stejně Kremlu nepodaří.
Původní plán hovořil o kamerách jen v desetině všech volebních místností, kterých je po celém Rusku na 95 tisíc. Fungovat měly navíc až v roce 2013.
Prezidentský kandidát o navrhovaném plánu promluvil v televizní debatě 15. prosince, když reagoval na neutuchající protivládní demonstrace poukazující na falšování parlamentních voleb. Záznamy z kamer by tak měly v případě Putinova vítězství dokázat, že o žádnou manipulaci nešlo.
Jak ale upozornil list Vědomosti, hlavní manipulace se neodehrávají přímo ve volebních místnostech, ale při vyhlašování výsledků. Připomněl i předloňský skandál z Moskvy, kde se ukázalo, že policejní strážnice nedostávají přenos z pouličních kamer, ale obrázek vytvořený programátory. A tak by to mohlo být i tentokrát.
Rusko bez Putina, křičely davy demonstrantů. Podívejte se, jak Rusové touží po změně - čtěte ZDE
Václav Havel podpořil ruské opozičníky. Spojte se a vytvořte stínovou vládu, vzkázal jim - čtěte ZDE
Výhrady jsou i na čistě technické úrovni. Podobný problém se ještě nikde na světě neřešil, v zemi chybí i potřebná technika. "Naštěstí v Číně neslaví Vánoce," odpovídá skeptikům náměstek ministra spojů Ilja Masuch.
Ministerstvo počítá s tím, že každá místnost bude vybavena jednou až třemi kamerami připojenými k počítačům, vybaveným kvůli úsporám bezplatnými programy. Přenos se má odehrávat přes sedm regionálních středisek zpracování dat. Zařízení má být na místě v polovině února a fungovat má začít od 1. března.
"Rozlišení, navrhované ministerstvem, nebude stačit ke sledování nestandardních situací. Na to by bylo zapotřebí profesionálnějšího vybavení," upozornil v listu Kommersant ředitel počítačové firmy AMT Alexandr Golcov.
Experti: Instalace by trvala rok
Další experti argumentují, že na odbornou instalaci tolika kamer by byl zapotřebí zhruba rok času, a ne dva měsíce. Celý rok trvalo připojení 52 tisíc ruských škol k internetu, který i tak běží jen čtvrtinovou rychlostí oproti požadavku ministerstva na připojení kamer, připomínají.
Konstantin Soloduchin, šéf firmy Sinterra, která školní internet obstarala, míní, že jediným východiskem je využít i mobilní a satelitní připojení kamer, nicméně ani tak čas nemusí stačit k dodávce zařízení do odlehlých končin země.
Je tu i právní problém. Předseda každé volební komise by měl v internetovém přenosu ohlásit výsledek. Ale vzhledem k časovému posunu budou mít na Dálném východě hlasy sečteny již v době, kdy centrální Rusko ještě bude hlasovat - a stávající zákon zakazuje zveřejňovat dílčí výsledky, dokud volby neskončí v celé zemi.
Někteří poslanci, i z vládní strany, se zase obávají, že v den voleb se ruský internet prostě zhroutí. Na systém by také mohli útočit hackeři. Jejich terčem se v noci na úterý stala internetová stránka vytvořená úřady k veřejné debatě o Putinově návrhu. "Na web v noci zaútočili a zablokovali jej. Je jasné, že kdosi nechce, aby úkol, vytyčený vládou, byl v krátké době splněn," prohlásil náměstek ministra spojů Naum Marder.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist