Miliardář Michail Prochorov, který se za necelé dva měsíce bude ucházet o post ruského prezidenta, by v případě svého zvolení jmenoval do funkce předsedy vlády nyní vězněného podnikatele Michaila Chodorkovského.

Prochorov to v úterý řekl moskevskému rozhlasu. Za jediného skutečného volebního soupeře považuje Vladimira Putina, který stál v čele Kremlu v letech 2000 až 2008.

Chodorkovskij je od roku 2003 vězněn za údajné daňové podvody, defraudace a krádeže ropy a z vězení má vyjít až v roce 2016. Mnozí jeho odsouzení označují za Putinovu odplatu za ambice, které měly někdejšího nejbohatšího Rusa vynést až na kremelské výsluní.

Osvobození Chodorkovského by podle Prochorova bylo prvním krokem po jeho nástupu do prezidentské funkce. Pokud by Chodorkovskij nebyl pro premiérský post k dispozici, uvažuje Prochorov o bývalém ministru financí Alexeji Kudrinovi, který loni opustil funkci po roztržce s prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Prochorov je podle statistik třetím nejbohatším Rusem s majetkem kolem 18 miliard dolarů. Patří mu obrovská hliníkárna, zlaté doly a několik bank, ale i americký basketbalový tým New Jersey Nets.

Zdrojem bohatství šestačtyřicetiletého dvoumetrového podnikatele se ovšem stala firma Norilsk Nickel, největší světový těžař niklu a palladia. Svůj podíl v této společnosti Prochorov stačil prodat v roce 2008 těsně před tím, než trhy srazila krize.

"Putin je můj oponent"

Jeho loňský vstup do politiky nebyl příliš slavný. Prochorov se v červnu ujal vedení nově založené strany Pravá věc, ale brzy z funkce odešel. Média tehdy plnily spekulace, že strana je pouhým nástrojem Putina s Medveděvem, kteří touto cestou chtějí neutralizovat volební potenciál liberální střední vrstvy.

Spojení s Putinem ale Prochorov odmítá. Po nástupu do Kremlu by prý "putinovskou" Státní dumu rozpustil a vypsal nové volby už na letošní prosinec. "Putin je teď můj oponent, mám na potřeby dnešního Ruska jiný názor," řekl.

Prezidentské volby se v Rusku budou konat 4. března. Prochorov je přesvědčen, že jedno kolo stačit nebude. "Volby budou dvoukolové," prohlásil s tím, že žádný z kandidátů v prvním kole nadpoloviční většinu nezíská. "Mým úkolem je předložit voličům alternativu. Je důležité jim vysvětlit, že ve druhém kolem musejí být vítězem občané," řekl Prochorov moskevskému rozhlasu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist