Ruský prezident Dmitrij Medveděv má už připraven návrh zákona umožňujícího obnovit přímé volby gubernátorů a v nejbližší době jej předloží parlamentu ke schválení.

Rusové by tak opět mohli volit šéfy svých regionů ještě v tomto pololetí. Uvedl to v pondělí ruský list Kommersant s odvoláním na své zdroje v Kremlu a ve vládě.

Přímé volby hlav regionů, v Rusku vesměs tradičně označovaných za gubernátory, zrušil Putin ještě jako prezident. Od té doby šéfy regionů jmenuje šéf státu a formálně je pak schvaluje regionální sněm.

Obnovení přímých voleb se jeví jako ústupek mimoparlamentní opozici, ale Kreml tvrdí, že myšlenka se objevila ještě dříve, než po prosincových parlamentních volbách vypukly v ulicích velkých měst protivládní demonstrace, bezprecedentní v Putinově éře.

"V návrhu zákona se nemluví o proslaveném 'prezidentském filtru' pro kandidáty na gubernátory. Ale to neznamená, že se v předloze prvek prosívání neobjeví," napsal Kommersant v narážce na prosincové výroky premiéra Vladimira Putina.

Ten v přímé televizní debatě s občany možnost voleb gubernátorů přímo voliči podmiňoval tím, že si šéf státu uchová nad výběrem kandidátů kontrolu. Každopádně, i podle Medveděvova návrhu, si prezident zachová pravomoc gubernátora sesadit.

Za "příznačné" deník označil, že právě Medveděv ještě jako vicepremiér dostal v roce 2004 od tehdejšího prezidenta Putina za úkol přímé volby gubernátorů zrušit, aby je nyní, na závěr vlastní prezidentské kariéry, obnovoval.

List odhadl, že o hlasy voličů by jako první mohli zápolit stávající gubernátoři Moskevské a Omské oblasti Boris Gromov a Leonid Poležajev, jejichž funkční období vyprší v květnu.

"Propouštění" přijde po prezidentských volbách

Zatímco Putin jako prezident v zájmu udržení statu quo raději ponechával ve funkci stávající gubernátory, Medveděv od svého nástupu do Kremlu na jaře 2008 vyměnil desítky šéfů regionů, ať po dobrém, či po zlém, jako v případě moskevského starosty Jurije Lužkova, který si troufal veřejně zpochybňovat autoritu hlavy státu.

Momentálně jsou nuceni odstupovat šéfové regionů, kde v prosincových parlamentních volbách vládní strana Jednotné Rusko zaznamenala zvláště slabé výsledky. Už se poroučeli gubernátoři Vologodské a Archangelské oblasti Vjačeslav Pozgaljov a Ilja Michalčuk a tisk čeká demise šéfů Volgogradské a Murmanské oblasti.

Hlavní vlna výměn nevyhovujících gubernátorů má však prý přijít po březnových prezidentských volbách. V "pořadníku na propuštění" jsou údajně i hlavy Saratovské, Kostromské, Vladimirské, Leningradské a Magadanské oblasti, jakož i Karélie.

List Vedomosti dnes označil demisi archangelského gubernátora za symbol "krajní neefektivnosti systému jmenování" hlav regionů. Michalčuk, sesazený z předchozí funkce starosty Jakutska kvůli korupčnímu skandálu, byl do Archangelska dosazen v březnu 2008 bez ohledu na místní elity.

Četnými skandály si přivodil silnou neoblíbenost. Poslední kapkou se však stalo až prosincových 31 procent hlasů pro vládní stranu (která celostátně získala bezmála polovinu hlasů), a to byl už práh, představující před prezidentskými volbami "politické nebezpečí federální úrovně".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist