Povolení k pořádání masových akcí v Kremlu a jeho bezprostředním okolí bude napříště vydávat osobně prezident Ruské federace.

Podle ruské agentury Interfax o tom v úterý dekretem rozhodl prezident Dmitrij Medveděv v reakci na mnohatisícové protesty ruské opozice, které propukly po prosincových parlamentních volbách.

Mítinky, protestní pochody a veřejné kulturní a společenské akce podléhaly v Kremlu zvláštnímu povolovacímu režimu už dříve, ale Medveděvův úterní dekret se podle Interfaxu vztahuje i na akce mimo kremelský areál.

Jde konkrétně o takzvaný Vasiljevský svah, prostor přiléhající k Rudému náměstí z jižní strany od Kremelského nábřeží řeky Moskvy. Právě toto poměrně rozlehlé náměstí si původně chtěli vybrat za místo své demonstrace organizátoři protestu z 24. prosince.

Více než sto tisíc lidí se tehdy nakonec sešlo na Sacharovově třídě v severovýchodní části městského centra. První protest se sešel 4. prosince na Blatném náměstí na dohled od Kremlu.

Žádost mohou poslat jen úřady

Kromě Vasiljevského svahu se Medveděvův dekret vztahuje na areál Kremlu, Rudé náměstí a přilehlý Alexandrovský park. Žádost o pořádání akcí v tomto prostoru může prezidentovi poslat jen ruská vláda, dolní parlamentní komora, nejvyšší soudní orgány a moskevský starosta, a to nejméně tři měsíce předem.

Dvě mohutné prosincové protivládní demonstrace v Moskvě vyvolal průběh a výsledky parlamentních voleb, při nichž hlavní kremelská strana Jednotné Rusko jen těsně uhájila prostou parlamentní většinu. Opozice hlasování označila za zfalšované a vyzvala ke zrušení výsledků, k vypsání nových voleb a k demisi šéfa ústřední volební komise.

Vasiljevský svah nebývá místem velkých opozičních demonstrací. Prakticky jedinou organizací, která v poslední době na tomto místě svolává masové akce, je proklemelské mládežnické hnutí Naši.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist