Ruských úředníků navzdory všem tažením proti přebujelé byrokracii neubývá, právě naopak. Ačkoliv počet obyvatel Ruska dlouhodobě klesá, počet byrokratů stále roste.

Zatímco na konci roku 2000 ve státní správě pracovalo 1,16 milionu lidí, koncem roku 2010 už 1,6 milionu a na 100 000 Rusů připadalo 1153 úředníků, zatímco o deset let dříve 794.

Tisícovka Američanů musí oproti tisícovce Rusů živit jen čtvrtinu daňových inspektorů či polovinu celníků.

Údaje pocházejí ze zprávy vládních expertů, podle kterých si Rusko tak velkou armádu byrokratů nemůže dovolit. Momentálně je v každé tisícovce pracujících Rusů 25 úředníků, zatímco na počátku tisíciletí jich bylo 18 a po rozpadu Sovětského svazu 15.

Jen platy úředníků stojí státní rozpočet každý měsíc 67 miliard rublů (více než 42 miliard Kč), ročně 804 miliard (asi 507 miliard Kč). Pokud by se šiky byrokratů podařilo stlačit alespoň na úroveň roku 2000, stát by ročně ušetřil okolo 240 miliard rublů (asi 151 miliard Kč).

Produktivita klesla o 20 procent

S přihlédnutím k výdajům na kanceláře, dopravu, komunikace a další účely by úspora mohla být až dvojnásobná, odhaduje ředitel Ústavu problémů státní a komunální správy Andrej Klimenko.

Vládní experti navrhují snížit množství úředníků o 30 procent k roku 2020. Polovina z uspořené sumy by měla posloužit zbývajícím byrokratům jako pobídka k lepším pracovním výkonům, ale i tak by se ušetřilo na 120 miliard rublů, čili 1,3 procenta hrubého domácího produktu.

"Za posledních deset let produktivita práce úředníků klesla o 20 procent, úředníci pracují hůře než jiná odvětví," uvedl expert Jevgenij Mironov v listu Vedomosti.

Boj s přebujelou byrokracií patří k evergreenům ruské politiky, ale nehledě na předchozí kampaně počet úředníků stále roste. Podle analytiků je ruský státní aparát už v principu zaměřen na své zvětšování. "Expanze byrokracie je výsledek politiky Vladimira Putina," tvrdí politolog Michail Vinogradov.

Vytoužený Gazprom a Kreml

Administrativní reforma na počátku tisíciletí zarazila množení úředníků jen na krátký čas. Naposledy, v létě 2010, ministerstvo financí navrhlo během tří let propustit pětinu federálního úřednictva, a tím ročně uspořit 43 miliard rublů (asi 27 miliard Kč). Ale ministerstva a další úřady si s úkolem už vesměs poradily tím, že zrušily neobsazené funkce či propustily penzisty.

Před pár lety z průzkumu agentury FOM vyplynulo, že po údělu byrokrata prahnou více než dvě pětiny Rusů. Jiná anketa mezi 900 vysokoškoláky zase ukázala, že mladí Rusové už netouží stát se kosmonauty či vědci jako za sovětských dob, ale sní o kariéře ve státním koncernu Gazprom a v Kremlu.

"Mládež míří tam, kde si podle svého soudu může snadno vydělat velké peníze," usoudil analytik Pavel Salin. V regionech platy úředníků často překonávají i výdělky v soukromém sektoru, ale to jsou jen oficiální příjmy. O výši úplatků se jen spekuluje.