Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v pondělí v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr (Vladimir) Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, který z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Zelenskyj konkrétně uvedl, že ukrajinské síly plně osvobodily malé obce Archanhelske a Myroljubivka nacházející se na severu Chersonské oblasti. Předtím bez detailů oznámil, že úspěchy ukrajinské armády se netýkají pouze strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti, které ukrajinští obránci osvobodili minulý týden.

V neděli různé zdroje z obou stran psaly, že ukrajinská armáda dobyla obec Zolota Balka na břehu Dněpru a postupuje dále na jih, píše BBC na svém ruskojazyčném webu. Stanice zároveň upozornila, že ukrajinské ozbrojené síly žádají obyvatele, aby nezveřejňovali kvůli bezpečnosti vojáků a civilistů žádné informace o protiofenzivě.

Ruští vojenští blogeři informují o postupu ukrajinských tanků až přes desítky kilometrů území podél západního břehu Dněpru, píše Reuters. Podle analytika Roba Leeho z think-tanku Foreign Policy Research Institute někteří ruští vojenští blogeři píší o ústupu ruských vojsk až po obec Dudčany, což je podle Reuters 40 kilometrů po proudu řeky od míst, kde ruské invazní síly čelily ukrajinské protiofenzivě o den dříve. "Když tolik ruských kanálů bije na poplach, obvykle to znamená, že mají problémy," napsal Lee.

"Je to napjaté, řekněme to takhle," uvedl v ruské státní televizi Saldo, kterého ruské úřady dosadily do vedení okupované Chersonské oblasti. Ten a další tři představitelé Ruskem okupovaných ukrajinských regionů v pátek s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podepsali v Moskvě smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci, čímž začal ruský pokus o formální anexi ukrajinských území. Kyjev a Západ ji odmítají uznat a označují ji za nelegální.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu jako to o vývoji bojů na jihu Ukrajiny nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Pokud se zprávy o ukrajinském postupu potvrdí, bude to znamenat, že Moskva musela ustoupit z tohoto ukrajinského území jen několik dní poté, co ohlásila jeho připojení k Rusku. Ukrajinský postup podél Dněpru by mohl uvěznit tisíce ruských vojáků, poznamenal Reuters. Ukrajinské ozbrojené síly podle něj zničily hlavní přechody na tomto širokém toku.

Tlak u Lymanu pokračuje

Ruská armáda v noci na pondělí podle Ukrajinců podnikla raketové útoky na město Záporoží. Údaje o materiálních škodách a počtech obětí se upřesňují, informoval gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch. Ruské útoky v neděli poničily mimo jiné deset domů v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, oznámil tamní gubernátor.

Ukrajinská armáda hlásí osvobození vesnice Torske nedaleko nedávno osvobozeného strategického města Lyman v Doněcké oblasti.

Staruch varoval, že hrozí opakované útoky na Záporoží. Mluvčí města Anatolij Kurtěv uvedl, že byla poničena infrastruktura města a že jsou oběti.

Na Záporoží útočí ruské jednotky dlouhodobě. Nejhorší byl raketový útok ze 30. září na civilní humanitární konvoj na cestě ze Záporoží. Zahynulo 31 lidí a 88 bylo zraněno.

Ruské ostřelování ničilo domy a infrastrukturu také v Sumské oblasti. Její guvernér Dmytro Žyvyckyj na sociální síti Telegram v neděli večer uvedl, že ruské síly udeřily na obce Junakivka a Chotin nejméně 56krát. Výsledkem je vážné poškození deseti domů a místní školy. Poničeny bylo rovněž elektrické vedení, dále přívody plynu, vodárenská věž a trafostanice. Při útoku nikdo nezemřel.

Ukrajina v neděli osvobodila vesnici Torske v Doněcké oblasti, oznámil mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Torske je vzdálené asi 15 kilometrů východně od Lymanu, který Ukrajinci znovu dobyli minulý týden. Rusové podle Čerevatyje ustoupili do města Kreminna, které leží už v Luhanské oblasti zhruba 20 kilometrů dále na východ, a snaží se tam upevnit obranné pozice.

Nedaleko Lymanu se nachází klíčový silniční přechod přes řeku Severní Doněc, za níž se Rusko snaží upevnit své pozice. Město od května využívali jako logistický uzel pro podporu útoků v severní části Doněcké oblasti.

Rusko pokračuje v odvodech v rámci částečné mobilizace, kterou v září vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Britské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že neobvykle rychlé přiznání šéfa Kremlu, že mobilizaci provázejí problémy, svědčí o její nefunkčnosti. „Místním úřadům pravděpodobně není jasné, jaký je přesný rozsah a právní základ kampaně,“ píše Londýn v pravidelné zprávě o ruské agresi na Ukrajině. „Téměř určitě (úřady) odvedly některé vojáky, kteří nespadají pod definice stanovené Putinem a ministerstvem obrany,“ dodalo britské ministerstvo.

Slovenské houfnice na Ukrajinu

Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně zaplatí 92 milionů eur (asi 2,2 miliardy korun), uvedlo podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany. Dodávky těchto samohybných děl mají začít v příštím roce. Slovenské ministerstvo obrany zakázku v prohlášení zaslaném ČTK potvrdilo, podle něj příslušnou dohodu v této záležitosti slovenský ministr obrany Jaroslav Naď podepsal v neděli v Kodani se svým dánským kolegou Mortenem Bodskovem. Ukrajina se už dříve dohodla se Slovenskem, že od něj koupí osm zmíněných houfnic.

„Ukrajina potřebuje při obraně své země a životů lidí naši pomoc, proto se i na mezinárodní úrovni snažíme nacházet všechny možnosti, jak ji efektivně a adresně podpořit,“ uvedl Naď. Jeho úřad sdělil, že dodávky houfnic Ukrajině na základě nejnovější dohody Slovenska se spojenci předpokládá postupně od druhé poloviny příštího roku.

Výrobu houfnic Zuzana 2 na kolovém podvozku Tatra má na starosti státem kontrolovaná společnost Konštrukta-Defence. Podle informací výrobce systém v automatickém režimu dokáže vystřelit v první minutě pět ran. Jeho maximální dostřel v závislosti na použité munici dosahuje nejméně 41 kilometrů. Houfnici obsluhuje čtyřčlenná posádka.

Slovensko od únorového začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu poskytlo Kyjevu různý vojenský materiál. Dodávky zahrnovaly například munici, raketový systém protivzdušné obrany S-300 a pět vrtulníků. Obě země zároveň uzavřely komerční kontrakt, na jehož základě Ukrajina koupila od Slovenska osm samohybných houfnic Zuzana 2; první čtyři kusy z této zakázky Slovensko už Ukrajině dodalo.

Ukrajina, která v posledních týdnech zaznamenala výrazné úspěchy na bitevním poli, zdůrazňuje, že potřebuje ještě větší počet těžkých zbraní, aby mohla odrazit ruskou invazi.

Houfnice Zuzana 2 je vlajkovou lodí slovenského obranného průmyslu a jediným těžkým zbraňovým systémem vyráběným v zemi. Podle výrobce může houfnice střílet všechny typy munice NATO ráže 155 mm, poznamenala agentura DPA.