Proruští separatisté podle Kyjeva hromadí síly k možnému útoku na přístav Mariupol, který je největším městem v rámci Doněcké a Luhanské oblasti ovládaným ukrajinskou armádou. Kremlem popírané přeskupování ruských tanků a jednotek směrem k nedalekému Novoazovsku hrozí otevřením nové fronty a faktickým koncem před týdnem zahájeného příměří, uvedla agentura Reuters.

Moskvou podporovaní rebelové podle mluvčího ukrajinské armády Andrije Lysenka provádějí v posledních dnech sabotáže a přípravné operace včetně shromažďování vojenského materiálu "v oblasti Mariupolu se záměrem možného útoku". Lysenko již v pátek uvedl, že z Ruska na východ Ukrajiny proniklo 20 tanků, deset samohybných děl a 35 nákladních automobilů s municí, které směřovaly k Novoazovsku vzdálenému asi 40 kilometrů od Mariupolu.

Toto město je významným námořním uzlem a potenciální přístupovou cestou k poloostrovu Krym, který Rusko anektovalo před rokem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Rusko dodržuje příměří dohodnuté minulý týden v Minsku. Klid zbraní vstoupil v platnost v neděli, od té doby však vyvrcholily boje o důležitý železniční uzel Debalceve, při nichž po uzavření smíru zahynuly desítky lidí.

V době od 18. ledna do 18. února to podle poradce ukrajinského prezidenta Jurije Birjukova bylo nejméně 179 vojáků, přičemž bilance nemusí být konečná, neboť osud 81 vojáků není znám a dalších 110 jich bylo zraněno. Proruští rebelové, kteří město i přes vyhlášené příměří dobyli, tvrdili, že armáda přišla o stovky až tisíce mužů.

Ztráta města znamenala pro Kyjev další tvrdou porážku od separatistů, kteří tak ovládli důležitý dopravní uzel mezi Doněckem a Luhanskem. Po pádu Debalceve nejtvrdší boje v Donbasu utichly, situace nicméně nadále zůstává velmi napjatá.

Do Debalceve se v sobotu dostali zástupci monitorovacího týmu OBSE, kteří se o to již několikrát neúspěšně pokoušeli. "Podařilo se nám dnes dostat do Debalceve. Doprovázeli jsme skupinu Mezinárodního výboru Červeného kříže, která do města přivezla pět nákladních vozů s potravinami, léky a dekami. Povstalci nám poskytli záruku bezpečnosti," řekl večer zástupce mise Michael Bociurkiw ukrajinskému televiznímu kanálu 112 Ukrajina.

Podle agentury AFP se v sobotu ve městě Zholobok vzdáleném asi 40 kilometrů od Luhansku uskutečnila výměna zajatců. Rebelové oznámili, že výměnou za 139 ukrajinských vojáků získali 52 svých bojovníků.

Kerry: Nebudeme hrát podle ruských pravidel

Americký prezident Barack Obama v příštích několika dnech vyhodnotí další postup v otázce Ukrajiny včetně přijetí dalších protiruských sankcí či poskytnutí zbraní ukrajinské armádě. Při návštěvě Londýna to v sobotu prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. USA a jejich spojenci podle něj nebudou v ukrajinském konfliktu hrát podle ruských pravidel a již nyní chystají nové sankce, které mají Moskvu potrestat za podkopávání nynějšího mezinárodního mírového úsilí.

"Očekávám, že prezident Obama v příštích několika dnech zhodnotí možnosti, které má na výběr, a rozhodne o dalším postupu," prohlásil šéf americké diplomacie po jednání se svým britským protějškem Philipem Hammondem.

"Rusko v posledních dnech provedlo naprosto bezostyšné a cynické kroky," kritizoval Kerry postup Moskvy před zahájením londýnské schůzky.

USA spolu s evropskými partnery podle ministra v současnosti jednají o podobě dalších sankcí a o tom, kdy by měly být zavedeny.

Podle Hammonda je příměří na východní Ukrajině, které začalo platit před týdnem, "systematicky porušováno".

"Ukrajina potřebuje moderní obranné systémy"

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin v rozhovoru s listem Bild opětovně vyzval k dodávkám zbraní pro ukrajinskou armádu. Uvedl, že Ukrajina potřebuje moderní obranné zbraně, aby udržela mír. Zároveň upozornil, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nejde o Ukrajinu, ale o Evropu, proto je obrana Ukrajiny i obranou Evropské unie.

"Debalceve je fackou do tváře EU," prohlásil Klimkin.

"Naše výzva, že Ukrajina potřebuje moderní obranné systémy, je nadále aktuální. Ochránily by životy našich vojáků a zastrašily teroristy před dalšími útoky," řekl Klimkin. "Ty zbraně potřebujeme k míru, ne pro válku," dodal s tím, že Kyjev nežádá o tanky či raketomety, ale o protitankové systémy, transportní vozidla a šifrovací komunikační přístroje.

EU vyzbrojování ukrajinské armády odmítá a tvrdí, že by to vedlo ještě k většímu krveprolití. Možnost dodávek zbraní zatím nevyloučily Spojené státy. Americký prezident Barack Obama v této otázce ještě konečný verdikt neoznámil, rozhodnout chce až podle toho, zda budou podmínky klidu zbraní dodržovány.

Klimkin také hovořil o tom, že Kyjev potřebuje záruky, že podmínky příměří budou skutečně dodržovány. To by prý mohla zajistit zahraniční mírová mise. Ukrajina by v této souvislosti upřednostnila policejní misi EU před misí OSN. Klimkin řekl, že Rusko už na Ukrajině své vojáky bez mezinárodního mandátu má a že nechápe, proč se Moskva staví proti případné mezinárodní mírové misi. Proti vyslání jednotek jsou v současné době také unijní představitelé.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist