Proruští povstalci oznámili, že dobyli strategické město Debalceve na východě Ukrajiny, které v posledních hodinách nepřetržitě ostřelovali navzdory příměří dohodnutému minulý týden v Minsku. Ovládají ho prý již z 80 procent a pouliční boje neustále pokračují. Kyjev dobytí města odmítá, přiznal jen jeho částečné obsazení. Připustil ale, že několik jejich vojáků separatisté zajali.
Porušování příměří na východní Ukrajině
V Debalceve se podle některých informací nachází až několik tisíc ukrajinských vojáků, kteří se ocitli v naprostém obklíčení separatistickými jednotkami. Povstalci je vyzvali, aby se vzdali a složili zbraně. Několik stovek ukrajinských vojáků prý tak již učinilo, s ostatními separatisté vyjednávají. Za posledních 24 hodin údajně v bojích zahynulo 94 ukrajinských vojáků. Tvrdí to alespoň ministerstvo obrany samozvané Doněcké lidové republiky (DLR).
Kyjev označil informace o zajetí velkého množství vojáků za nepravdivé. Jde prý jen o snahu vyvolat paniku mezi příslušníky ukrajinských bezpečnostních složek. Zprávy přímo z místa nelze nezávisle ověřit, separatisté do města nepustili misi evropských pozorovatelů z OBSE.
Na síti Twitter se objevily zprávy, že v bojích v Debalceve utrpěl zranění i vůdce doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko. Byl údajně zraněn šrapnelem na noze a nyní se nachází v nemocnici.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil pokus povstalců ovládnout Debalceve za "cynický útok" na příměří dojednané minulý týden v Minsku. O situaci na východě země Porošenko hovořil telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Žádám stálé členy Rady bezpečnosti OSN, aby zabránili dalším porušením příměří... a rozsáhlým vojenským operacím v srdci Evropy," dodal ukrajinský prezident ve svém prohlášení s tím, že "svět by měl zastavit agresora".
Jeho ruský protějšek Vladimir Putin během návštěvy Budapešti uvedl, že separatisté by měli dovolit ukrajinským vojákům bezpečný odchod z obklíčených oblastí. Jak dodal, Kyjev by ale zároveň neměl svým mužům bránit v tom, aby složili zbraně. Boje v Debalceve se podle něj čekaly, pokud jde ale o zbytek oblasti, od uzavření příměří tam prý došlo k výraznému utlumení střetů.
Kyjev nyní jedná s Washingtonem o případných zbrojních dodávkách na Ukrajinu. Čeká se na souhlas prezidenta Baracka Obamy. Putin nicméně během dnešní tiskové konference v Maďarsku naznačil, že k dodávkám amerických zbraní do země dochází již nyní.
Rada bezpečnosti OSN na svém zasedání vyzvala všechny strany konfliktu, aby zastavily boje. Následně pak přijala rezoluci, která ujednání z Minsku podporuje a vyzývá všechny, aby příměří dodržovali. Rada bezpečnosti, jejímž stálým členem je i Rusko, v rezoluci rovněž potvrdila, že "plně respektuje svrchovanost, nezávislost a územní celistvost Ukrajiny". Vyjádřila "vážné znepokojení nad tragickými událostmi a násilím na východě Ukrajiny".
O situaci v oblasti dnes hovořili i čeští politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Shodli se, že je potřeba vše řešit pouze politicky a dodávat na Ukrajinu zbraně by nebylo šťastné. Se Zemanem jednal český premiér Bohuslav Sobotka a rovněž další představitelé vlády a parlamentu. "Respektování minských dohod je jediná racionální cesta k řešení konfliktu na východní Ukrajině," řekl Sobotka. Česká republika bude podle něj trvat na tom, aby je naplňovalo Rusko i Ukrajina a stejně by měla postupovat i Evropská unie.
Porušování příměří na východní Ukrajině
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist