Obklíčené jednotky ukrajinské armády ve středu vyklidily strategicky důležitou železniční křižovatku Debalceve a po lednovém ústupu z doněckého letiště utrpěly druhou těžkou porážku v boji o separatistický Donbas. Podle odhadu povstalců vládní vojsko ztratilo v Debalceve dva až tři tisíce vojáků, stovky dalších se prý vzdaly nebo upadly do zajetí. Kyjev ústup z města označil za "příklad efektivního velení".

Rozkaz vyklidit Debalceve dostaly ukrajinské jednotky ve středu ráno od prezidenta Petra Porošenka. Vojáci k ústupu použili silnici do 50 kilometrů vzdáleného města Artemivska. Porošenko pak odletěl na východ Ukrajiny, aby ustupující vojska podpořil a velitelům předal vysoká vyznamenání.

Vedení samozvané Doněcké lidové republiky odhaduje počet ukrajinských vojáků zabitých v Debalceve na dva až tři tisíce. "Předpokládali jsme, že v obklíčení je deset tisíc mužů, až tři tisíce z nich přišly o život," řekl novinářům náměstek doněckého "ministra obrany" Eduard Basurin.

Odchod ukrajinských vojáků proběhl v bojových podmínkách, silnici z Debalceve do Artemivska povstalci ostřelovali z okolních výšin, uvedla agentura Unian. Reportér agentury AP viděl na silnici z Debalceve desítky ustupujících ukrajinských vojáků, zjevně rozhořčených, že do obleženého města nedorazily posily. Vyčerpaní bojovníci cestovali na nákladních automobilech, jiní, zranění a pokrytí prachem, odcházeli z obklíčení pěšky.

Ukrajinská armáda opouští Debalceve:

Ukrajinská armáda opouští Debalceve

Americký ministr zahraničí John Kerry v ranním telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem vyzval k ukončení ruských a separatistických útoků na pozice ukrajinské armády v Debalceve. Podle Bílého domu se Rusko nedodržováním mírových dohod z Minsku vystavuje hrozbě tvrdých následků.

Bílý dům podle Reuters uvedl, že je očividné, že Moskva a proruští separatisté nedostáli podmínkám minských ujednání. "Jejich selhání je vystavuje hrozbě tvrdých následků," prohlásil mluvčí amerického prezidenta Josh Earnest.

Earnest rovněž řekl, že otázkou naplňování dohod z Minsku se ještě ve středu budou telefonicky zabývat představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Právě diplomatická snaha německé kancléřky Angely Merkelové a francouzské prezidenta Françoise Hollandea vedla k nové mírové dohodě, se kterou souhlasili ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremlu Vladimir Putin i separatisté. I přes očividné porušování příměří nepovažují Spojené státy příměří za ztracené. Podle amerického ministerstva zahraničí si mírová dohoda žádá čas.

Ukrajina nekontroluje stovky kilometrů hranice s Ruskem

Ukrajina nekontroluje 493 kilometrů své státní hranice s Ruskem, ovládnuté v této délce proruskými separatisty, uvedl velitel ukrajinských pohraničníků Viktor Nazarenko. Jde o zhruba čtvrtinu z celkové délky ukrajinsko-ruské hranice. Nazarenko současně ohlásil, že za přispění pomoci z Evropské unie se na hranici zatím podařilo vyhloubit 144 kilometrů protitankových příkopů, jakož i vybudovat ženijní překážky na téměř 90 kilometrech.

Ukrajinská vláda již dříve ohlásila, že na hranici s Ruskem, respektive na frontové linii se separatisty ovládanou částí Donbasu, vybuduje "evropský val". Cílem je zabránit infiltraci "ruských teroristů a žoldnéřů", řekl premiér Arsenij Jaceňuk během schvalování tohoto programu vládou. 

Kabinet už loni dal zelenou programu zajištění hranice s Ruskem za bezmála šest miliard korun, ale pro letošek se vzhledem k potížím ukrajinské ekonomiky počítá s výrazně menší částkou. Podle vicepremiéra Hennadije Zubka by mělo jít o 285 milionů hřiven (asi čtvrt miliardy korun). 

Doněčtí separatisté ohlásili začátek odsunu těžké techniky

Doněčtí separatisté ve středu ohlásili začátek stahování těžké vojenské techniky z fronty na východě Ukrajiny. Podle vzbouřenecké agentury DAN bude během středečního dne odsun dokončen ve třech okresech. Obleženého města Debalceve, kde navzdory příměří pokračují tvrdé boje, se však ohlášené stahování netýká.

"Pět samohybných děl ráže 152 milimetrů bylo vyvezeno z obce Olenivka do místa trvalé dislokace," řekl povstalecké agentuře mluvčí doněckého "ministerstva obrany" Eduard Basurin. Těžké zbraně povstalci podle něj stahují i z měst Jasynuvata a Telmanove. Olenivka a Jasynuvata leží poblíž Doněcku, Telmanove asi hodinu cesty severovýchodně od Mariupolu.

Doněcké velení už v úterý oznámilo, že stahování těžkých zbraní, které mělo být zahájeno nejpozději v noci na úterý, bude postupovat po etapách. Výzbroj prý bude z fronty vyvedena nejprve v místech, kde se dodržuje dohodnutý klid zbraní. Stahování bojové techniky z fronty oznámili v úterý i luhanští radikálové, Kyjev ale jejich tvrzení popřel. Ukrajinská armáda zatím odsun těžké výzbroje neohlásila. Hodlá s ním prý začít až v okamžiku, kdy separatisté přestanou porušovat zastavení palby. Podle minského protokolu má být odsun těžké techniky dokončen do dvou týdnů.

Armádní velení podle kritiků selhalo

Porážka ukrajinských vojsk vyvolala tvrdou kritiku, která zaznívá na adresu kyjevského vojenského velení na sociálních sítích i na ukrajinských zpravodajských serverech. Navzdory prohlášení prezidenta Petra Porošenka o "organizovaném a plánovitém" stažení jednotek je debalcevský ústup podle ukrajinské opozice a velitelů dobrovolnických praporů projevem chyb armádního velení. "Měli jsme dost sil i bojových prostředků," komentoval ústup velitel domobraneckého praporu Donbas Semen Semenčenko. "Problémem je velení a koordinace, jsou na té nejhorší možné úrovni," dodal.

Podle tvrzení ustupujících vojáků nedostávaly oddíly na bojové linii dostatek posil, chaotický byl prý i ústup. Mnozí vojáci museli údajně frontu opustit pěšky, jiní ani nevěděli, zda jde o vyklizení pozic nebo pravidelnou rotaci. "Řekli nám jen, že musíme odejít, protože naše jednotka má velké ztráty," řekl novinářům voják, který se představil jako Mykola.

Ukrajinský generální štáb podle agentury Unian obvinil z neúspěšné obrany Debalceve dobrovolnický prapor Krivbas z Dněpropetrovska, který prý o své vůli opustil linii fronty. "Ani slovo o tom, že neexistovalo velitelské spojení, že nepřicházely posily, technika, dělostřelectvo, že jsme museli mlčky sledovat umírání raněných, které nikdo neevakuoval, že velitel sektoru obrany beze stopy zmizel," kritizoval stanovisko generálního štábu velitel praporu Mykola Kolesnyk.

Porošenko vyzval Bílý dům k dodávkám zbraní Ukrajině

Porošenko mezitím v telefonickém rozhovoru s americkým viceprezidentem Joem Bidenem vyzval Spojené státy, že by měly dostát svým dřívějším slibům a poskytnout Ukrajině "prostředky pro posílení obranyschopnosti".

Spojené státy dodávky "obranných zbraní" Ukrajině zvažují, rozhodnutí ale v Bílém domě dosud nepadlo. Kyjev v úterý oznámil, že už do Washingtonu poslal seznam požadované výzbroje. Po zbrojních dodávkách Ukrajině volají zejména američtí republikáni, podporuje je ale i nový americký ministr obrany Ashton Carter.

V newyorském sídle OSN Moskva v úterý předložila návrh rezoluce vyzývající obě strany ukrajinského konfliktu k dodržování minských ujednání. Rada bezpečnosti dokument jednomyslně podpořila, ale diskuse o rezoluci potvrdila hluboké rozpory mezi stálými členy RB OSN v hodnocení situace na východě Ukrajiny.

Ruský ministr zahraničí Lavrov ve středu prohlásil, že za nezdar příměří v Debalceve je podle Ruska odpovědná ukrajinská armáda, která se pokusila prorazit povstalecké obklíčení. Německá vláda a ministryně zahraničí Evropské unie Federika Mogheriniová naopak vývoj v Debalceve považují za porušení příměří ze strany proruských povstalců.

Ukrajinská armáda opouští Debalceve

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist