Izrael v neděli večer přistoupil na egyptský návrh třídenního příměří. Platit by mělo od nedělních 23.00 SELČ. Na příměří už dříve přistoupili Palestinci.

Pokud příměří vydrží do pondělí, vrátí se do Káhiry izraelští vyjednavači, oznámila agentura Reuters s odvoláním na izraelské představitele. Palestinci předtím pohrozili, že Káhiru opustí, pokud se izraelští představitelé nevrátí do Egypta.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ještě v neděli dopoledne tvrdil, že izraelští vyjednavači do Káhiry nepojedou, dokud budou pokračovat palestinské raketové útoky.

"Operace Ochranné ostří pokračuje. Nikdy jsme neřekli, že skončila. Bude pokračovat do té doby, než bude dosaženo jejích cílů, a to nějakou chvíli potrvá," prohlásil před nedělním jednáním izraelské vlády v Tel Avivu premiér Netanjahu. "Izrael nebude vyjednávat, když je pod palbou," dodal.

Jen v neděli ráno dopadlo na území židovského státu šest raket vypálených z Pásma Gazy. K odpovědnosti za tyto útoky se podle agentury AP hlásí menší radikální skupiny operující v Gaze, nikoli palestinské hnutí Hamás.

Izraelské letectvo od půlnoci zasáhlo nejméně 25 cílů v Pásmu Gazy. Při útocích podle palestinských zdrojů zahynuli nejméně čtyři lidé, včetně třináctileté dívky a o rok staršího chlapce.

Jedenáctiletý palestinský hoch přišel o život i na Západním břehu Jordánu nedaleko Hebronu. Palestinci se tam střetli s izraelskými vojáky v uprchlickém táboře Al-Favár.

Některé děti házely na Izraelce kameny, malý Chalíl se ale prý na výtržnostech nepodílel, uvedl jeho strýc. Následně ho zasáhla izraelská kulka a lékaři mu již nedokázali pomoci. Izraelská armáda vydala prohlášení, ve kterém nad úmrtím palestinského hocha vyjádřila lítost.

"Při konfrontaci, která vznikla během operace v Al-Favár, vojáci zahájili střelbu, která zabila mladého Palestince," uvedla armáda s tím, že okolnosti incidentu prověřuje.

Rozhovory o trvalejším příměří v Pásmu Gazy, které zprostředkovává Egypt, jsou vážně ohroženy. "Dnes dopoledne máme schůzku s egyptským vedením. Odejdeme dnes z Káhiry, jestli se potvrdí, že se (Izraelci) nevrátí bez podmínek," řekl v neděli Ahmad televizi Al-Arabíja.

V pátek vypršelo v Pásmu Gazy 72hodinové příměří a Palestinci ho odmítli prodloužit s tím, že Izrael odmítá přijmout jejich požadavky jako ukončení blokády Gazy, propuštění vězňů a otevření hraničních přechodů. Hlavním izraelským požadavkem je odzbrojení Hamásu a demilitarizace Pásma Gazy.

Konflikt, který původně začal 8. července, si vyžádal na 1900 mrtvých Palestinců. Izrael má skoro 70 obětí.

V sobotu v Tel Avivu demonstrovalo proti pokračujícímu násilí asi 150 Izraelců. Vzepřeli se tak zákazu izraelské policie, která kvůli pokračujícímu palestinskému ostřelování nedovoluje větší veřejná shromáždění, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist