Tři hodiny po skončení příměří nařídil izraelský premiér Benjamin Netanjahu armádě reagovat na obnovené raketové útoky palestinského hnutí Hamás.

Třídenní příměří dojednané po téměř měsíci bojů vypršelo v pátek v 7:00 SELČ. První rakety, které Hamás vypálil, dopadly na Izrael ještě před vypršením příměří, i když zástupci Hamásu tvrdili, že se o prodloužení příměří ještě jedná. Raketu nad městem Ašdod zneškodnil protiraketový systém, poplašné sirény zněly i nad několika dalšími městy.

K ranním raketovým útokům se přihlásil Islámský džihád, což je radikální protiizraelská organizace stejně jako Hamás. Také tato skupina byla zapojená do vyjednávání o příměří. 

V Egyptě se dopoledne podle palestinského mírového vyjednávače Saíba Irikáta stále jednalo o prodloužení příměří, izraelský tisk ale oznámil, že izraelská delegace z Káhiry ráno odjela. 

Nejmenovaný zdroj Hamásu řekl Haarecu, že palestinská delegace hnutí jednala v pátek ráno několik hodin s Egypťany jako prostředníky. Za prodloužení příměří prý Hamás žádal, aby se Izrael předběžně zavázal k otevření hraničních přechodů do Pásma a k pomoci při obnově Gazy. Egypťané ale předali vzkaz, podle nějž Izrael tyto požadavky odmítá.

Ani jedna ze stran zatím neustoupila ze svých požadavků. V případě Hamasu je to otevření hraničních přechodů a z delšího hlediska zrušení blokády Pásma Gazy, která trvá od roku 2006. Hlavním izraelským požadavkem je odzbrojení Hamasu a demilitarizace Pásma Gazy.

Zástupci Hamásu tak tvrdí, že jednání o prodloužení příměří byla neúspěšná kvůli neústupnosti Izraele, který odmítl ukončit blokádu Pásma. Hamás na Izrael od pátečního rána vypálil přes 57 raket a minometných střel, izraelské letectvo následně obnovilo nálety na Pásmo Gazy a zaútočilo na více než 50 cílů, uvedl na Twitteru armádní mluvčí

Šéf palestinské delegace oznámil, že hodlá zůstat v Egyptě a pokračovat ve vyjednávání o "konečné dohodě, která vrátí práva těm, jimž náležejí", k čemuž podle něj povede ukončení blokády Pásma Gazy. Palestinci, kteří na obnovení příměří zatím přistoupit nechtějí, se ještě dnes sejdou s egyptskými prostředníky rozhovorů.

Izraelská vláda rovněž nehodlá obnovit klid zbraní, a to dokud Hamás neukončí raketové útoky. Izrael hlásí dva zraněné, jednoho vojáka a jednoho civilistu. Podle agentury Reuters letectvo zasáhlo oblast poblíž mešity v Gaze. O život tam přišel desetiletý hoch, šest dalších osob bylo zraněno.

Mluvčí izraelské vlády Mark Regev řekl stanici CNN, že příměří v pátek porušil Hamás. "My jsem splnili podmínky, stáhli jsme vojáky (z Pásma Gazy) a rozmístili je za hranici do obranných pozic. Hamás ale střílí znovu rakety bez rozlišování cílů na civilní a vojenské. My víme, že lidé v Gaze chtějí, aby příměří pokračovalo. Hamás chce další krveprolití. Je třeba se ptát, co je to Hamás? Nezáleží mu na tom, jakou tragédii boje přinesou jejich lidem," řekl Regev.

Raketové útoky na Izrael kritizoval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Vyjádřil i "hluboké zklamání" nad tím, že selhaly rozhovory o prodloužení příměří. "Pan Ki-mun odsoudil obnovenou raketovou palbu na Izrael. Další utrpení a smrt civilistů nelze tolerovat," uvedl mluvčí šéfa OSN. K návratu k jednacímu stolu a prodloužení příměří dnes vyzval obě dvě strany i Bílý dům.

Za dobu trvání konfliktu zatím zemřelo v Pásmu Gazy zahynulo skoro 1900 lidí. Izrael má téměř 70 obětí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist