Izrael dokončil likvidaci tunelů v Pásmu Gazy, která byla jedním z hlavních cílů jeho pozemní operace. V Izraeli a v Pásmu Gazy začalo platit třídenní příměří, které má umožnit vyjednat trvalejší klid zbraní. Izrael z Pásma stáhl všechny své vojáky, rezervisty ale neuvolnil.
Příměří, které má trvat tři dny, dojednali v pondělí s oběma stranami konfliktu egyptští představitelé a přistoupil na ně jak Izrael, tak radikální palestinské hnutí Hamás. Jeho konkrétní podmínky dosud nejsou známy.
Izraelští armádní činitelé se však ještě před oznámením konce pozemní operace nechali slyšet, že na jakékoli porušení příměří ze strany Hamásu zareagují protiútokem, stejně jako tomu bylo již několikrát v minulosti.
Hamás ještě ráno vypálil raketovou salvu, která vyvolala poplach ve městech Ašdod, Aškelon, Kirjat Malachi a dokonce až v Maale Adumim, což je židovská osada východně od Jeruzaléma. Protiraketová obrana střely zneškodnila nad Ašdodem. Izraelská armáda odpověděla palbou, ale podle místních sdělovacích prostředků v sedm hodin našeho času zbraně utichly.
"Izraelské obranné síly budou opětovně rozmístěny v obranných pozicích mimo Pásmo Gazy a tyto obranné pozice budeme udržovat," řekl novinářům mluvčí Peter Lerner. Izrael podle něj zlikvidoval 32 přeshraničních tunelů, kterými radikálové z Pásma podnikali útoky proti Izraeli.
V ranním prohlášení vyzval generální tajemník OSN Pan Ki-mun obě strany, aby podmínky příměří dodržely a aby v Káhiře začaly vyjednávat o dlouhodobém klidu zbraní. Izrael povede s Hamásem rozhovory nepřímo, ale do Egypta podle deníku The Jerusalem Post vyšle delegaci.
Izraelští představitelé připravují veřejnost na to, že Hamás příměří poruší, jak to učinil v minulých případech. Občany míst ohrožených raketovou palbou pak požádali o obezřetnost, protože se obávají závěrečné větší útočné akce, která má dodat celé operaci obraz vítězství Hamásu.
Zástupce palestinského Fatahu Azzám Ahmad, který vede palestinskou delegaci v Egyptě, řekl, že Hamás příměří dodrží. Palestinci klid zbraní podmiňují ukončením blokády Pásma Gazy a otevřením všech hraničních přechodů do Pásma, tedy i těch na hranici s Egyptem.
Žádají také propuštění lidí, které Izraelci pozatýkali v červnu po únosu a vraždě tří izraelských studentů na Západním břehu Jordánu. Mezi dalším palestinskými požadavky je mezinárodní záruka toho, že se Izrael zdrží dalších útoků na pásmo a že OSN pomůže obnovit škody po nynějším konfliktu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu žádá demilitarizaci Hamásu, který v době konfliktu vypálil na Izrael na 3300 raket a minometných střel. Hamás to vyloučil.
S prokurátory Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Nizozemsku v úterý hovořil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí a řekl jim, že má důkazy, že Izrael v Gaze spáchal za minulých 28 dní válečné zločiny. Palestinci v roce 2012 dosáhli ve Valném shromáždění zvýšení statusu na nečlenský pozorovatelský stát, což jim umožňuje obracet se na ICC. Málikí řekl, že se chtějí stát plnoprávným členem ICC.
Za téměř měsíc trvání si boje mezi Izraelem a Pásmem Gazy vyžádaly na palestinské straně 1867 mrtvých, z nichž většina byli civilisté. Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec.
Materiální škody v Pásmu Gazy se podle agentury Reuters odhadují na šest miliard dolarů (téměř 124 miliard korun). Izraelské sdělovací prostředky informují, že do Pásma v úterý pojede z Izraele několik sanitek a 300 nákladních aut s léky a dalším zbožím. Začne se také s opravou poničené elektrické sítě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist