Izraelské letectvo podniklo v sobotu přes 30 úderů v Pásmu Gazy. Zahynulo při nich nejméně pět Palestinců, informovala palestinská agentura Maan.

Během noci byla situace poměrně klidná, kolem sedmé hodiny ráno místního času ale opět začaly na území židovského státu dopadat rakety vypálené palestinskými radikály. Třídenní příměří mezi oběma stranami skončilo v pátek ráno a zatím se ho nedaří obnovit. Francie, Německo a Británie vyzvaly obě strany k okamžitému zastavení palby.

Podle Palestinců zasáhli Izraelci během noci mimo jiné dvě mešity, několik výcvikových středisek, skladišť a zničili rovněž tři domy. V troskách jedné z mešit byla nalezena tři mrtvá těla.

Obětí náletu se údajně stal i vysoce postavený představitel hnutí Hamás Muáz Zajd, uvedli palestinští zdravotníci. Další dva lidé zahynuli, když byla při náletu zasažena motorka, na které cestovali. Izraelská armáda cíle náletů neupřesnila.

V Egyptě, který funguje jako zprostředkovatel jednání mezi oběma znepřátelenými stranami, i nadále zůstává palestinská delegace a snaží se pokročit v jednáních o příměří. Izraelci již v pátek ráno odjeli domů s tím, že nebudou jednat, když "jsou pod palbou".

Ministři zahraničí Francie, Británie a Německa ve společném prohlášení vyzvali k okamžitému zastavení palby. "Jsme velmi znepokojeni obnovením palby v Pásmu Gazy. Vyzýváme obě strany, aby se ihned vrátily k příměří," uvedli Laurent Fabius, Philip Hammond a Frank-Walter Steinmeier. "Plně v tomto směru podporujeme úsilí Egypta," dodali.

Po tři dny se v Egyptě vyjednávalo o prodloužení klidu zbraní, avšak bez úspěchu. Ani jedna ze stran neustoupila ze svých požadavků. V případě Hamásu je to otevření hraničních přechodů a z dlouhodobějšího hlediska zrušení blokády Pásma Gazy, která tnárvá od roku 2007.

Hlavním izraelským požadavkem je odzbrojení Hamásu a demilitarizace Pásma Gazy.

Mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm v sobotu uvedl, že hnutí Izraeli neustoupí. "Budeme pokračovat v odporu," citovala z prohlášení Barhúma agentura AFP. "Okupantova nekompromisnost ničemu nepomáhá a my nebudeme dělat ústupky z požadavků našeho lidu," dodal mluvčí.

Napětí na Západním břehu stoupá

Třídenní příměří vypršelo v pátek v 7:00 SELČ a palestinští radikálové již chvíli předtím odpálili na území židovského státu první rakety. Izrael následně reagoval obnovením leteckých úderů na Pásmo Gazy.

V arabských médiích se objevily informace, že palestinská delegace je připravena souhlasit s dalším dvaasedmdesáti hodinovým příměřím. Jde prý však jen o aktivitu ze strany umírněných Palestinců z hnutí Fatah a radikálové z hnutí Hamás, kteří kontrolují Gazu, tomu nejsou nakloněni.

Situace začíná být stále napjatější i na Západním břehu Jordánu. Při střetu s izraelskými vojáky nedaleko Hebronu byl v noci na dnešek zabit třiačtyřicetiletý Palestinec. Smrtelná zranění utrpěl v pátek při protestu nedaleko Ramalláhu i dvaadvacetiletý palestinský mladík.

Konflikt, který původně začal 8. července, si vyžádal téměř 1900 mrtvých Palestinců. Izrael má skoro 70 obětí. 

Britové dnes oznámili, že v následujících dvou dnech vyšlou do Pásma Gazy tým expertů, kteří tam budou pomáhat místním zdravotníkům. Mezi vyslanými odborníky by měli být lékaři, sestry i anesteziologové, uvedla britská BBC.

"Konflikt v Gaze má velké množství obětí. Británie vždy podporovala veškeré humanitární snahy s cílem pomoci postiženým lidem a je správné, že se i teď snažíme zjistit, co ještě bychom mohli udělat," uvedl britský premiér David Cameron. "Britské zdravotnictví vždy pomáhalo lidem v nouzi a tento tým expertů bude hrát klíčovou roli při pomáhání stovkám obětí tohoto konfliktu," dodal.

Největší britské charitativní organizace, které společně tvoří Nouzový výbor pro pomoc při katastrofách, rovněž vyhlásily sbírku pro Gazu a za pouhých 24 hodin vybraly 4,5 milionu liber (157 milionů Kč).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist