Rusko se tříletým zpožděním předalo Indii do desetiletého pronájmu jadernou ponorku Něrpa (Tuleň bajkalský). Moskva se také chystá dodat 36 cvičných bojových letounů Jak-130 Sýrii, kde by ruské stroje měly nahradit letadla L-39 Albatros ještě československého původu.

Ponorku měla Indie převzít už v roce 2009, ale při jedné ze zkušebních plaveb v listopadu 2008 Něrpu postihla nehoda, kdy jedovatý plyn z protipožárního zařízení zabil 20 lidí na palubě.

Byla to největší tragédie ruského námořnictva od srpna 2000, kdy se potopila v Barentsově moři jaderná ponorka Kursk se 118 lidmi na palubě a nikdo z nich nepřežil.

Příslušný protokol o předání mezitím opraveného plavidla oba státy podepsaly v závěru loňského roku, v pondělí se v loděnicích ve městě Bolšoj Kameň na ruském Dálném východě odehrála slavnostní ceremonie, při které byla na plavidle vztyčena indická vlajka a odhalen nový název - Čakra.

Desetiletý pronájem bude Dillí podle médií stát více než 900 milionů dolarů (asi 17,8 miliardy korun). Na plavidle má sloužit čistě indická posádka, bez účasti ruských specialistů, a spadat má pod východní velitelství indického námořnictva.

Něrpa/Čakra je jednou z 15 víceúčelových jaderných ponorek třídy Ščuka-B (v kódu NATO Akula), postavených od roku 1984. Sama ponorka se začala stavět v roce 1991, tedy v době rozpadu Sovětského svazu, ale v chaotických 90. letech bylo financování zmrazeno. Dostavbu umožnily až peníze z Indie, ale i tak byla loď spuštěna na vodu teprve v roce 2008.

Podle dostupných údajů jsou ponorky tohoto typu schopny dosahovat maximální rychlosti 30 uzlů, ponořit se do hloubky 600 metrů a vydržet pod hladinou až 100 dnů. Údajně se vyznačují i velmi tichým chodem.

Vyzbrojeny jsou torpédy a v ruském námořnictvu i řízenými střelami typu Granat o doletu 3200 kilometrů; ty však na Něrpě kvůli mezinárodním omezením vystřídaly protilodní střely Klub-S o doletu 300 kilometrů.

Indy podle médií nový přírůstek nenadchl, prý navádění torpéd často selhává, ale kontrakt už nemohli zrušit, a tak má Čakra sloužit hlavně k výcviku posádek dalších indických ponorek.

Důležitý zákazník z Indie

Indie si už v roce 1988 pronajala sovětskou jadernou ponorku K-43 (v kódu NATO Charlie), přejmenovanou na Čakra, ale v roce 1991 sovětské vedení pod tlakem USA zápůjčku neprodloužilo.

Indie tradičně patří k velkým zákazníkům ruských zbrojovek, podobně jako Sýrie, která podle pondělního vydání listu Kommersant kupuje 36 nových letounů Jak-130 za 550 milionů dolarů (skoro 11 miliard korun). Dodávky mají podle listu následovat hned poté, co Damašek pošle zálohu.

Experti ale varují, že tato riskantní dohoda může zakrátko sdílet osud libyjských kontraktů za čtyři miliardy dolarů, jichž se Moskva nakonec musela zříct. Státní agentura pro vývoz ruských zbraní Rosoboronexport se vyjádření zdržela, stejně jako výrobce, podnik Irkut.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden v odpovědi na americkou kritiku dodávek ruských zbraní Damašku prohlásil, že Moskva necítí potřebu se omlouvat a vysvětlovat, protože neporušuje žádné mezinárodní dohody.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist