Zlaté a niklové doly, podniky na zpracování hliníku i basketbalový klub hrající slavnou NBA – New Jersey Nets. Sečteno a podtrženo, jmění Michaila Prochorova podle časopisu Forbes dosahuje 18 miliard dolarů.

Úspěšný podnikatel se nyní rozhodl, že po prvním neúspěšném pokusu se stranou Pravá věc se znovu pokusí ovládnout ruskou politickou scénu – jako kandidát na prezidenta.

Současný premiér Vladimir Putin, který je zároveň hlavním favoritem březnových prezidentských voleb, tak získává už čtvrtého soupeře.

Sám Prochorov hovoří o "nejdůležitějším rozhodnutí" svého života. "Učinil jsem to nejserióznější rozhodnutí v životě. Budu kandidovat na prezidenta," prohlásil podle stanice BBC na tiskové konferenci.

Kandidaturu ale prý na kritice Putina nepostaví. "Kritika by neměla přesáhnout 10 procent... Chci se soustředit na svůj program," vysvětlil Prochorov.

Jeho šance ale příliš velké nejsou, tvrdí politologové. Koncem června s požehnáním Kremlu stanul v čele nové strany Pravá věc, která se měla stát reprezentantem ruských liberálně orientovaných středních vrstev. V září ale označil spolustraníky za loutky premiéra Putina a odstoupil.

Podle ruského bulváru je Prochorov nejatraktivnějším "starým mládencem" na světě. Není sice ženat, ale slabšímu pohlaví se nevyhýbá, jak ostatně před časem potvrdil jeho skandál ve francouzském letovisku Courchevel. V lednu 2007 tam miliardáře i s celým doprovodem 16 krasavic zatkla francouzská policie a obvinila z kuplířství.

 

Tip prý policisté dostali od ruských kolegů, kteří před odletem v kufru jedné Prochorovovy společnice našli 200 prezervativů. Prochorov strávil za mřížemi sto hodin, než byl propuštěn na svobodu. Na usmířenou později dostal od francouzských úřadů Řád čestné legie.

Zmanipulované volby

Proti Putinovi se příští rok postaví i předák levicové strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov, zakladatel liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij a radikálně levicový aktivista Eduard Limonov. Premiérova obliba navíc klesá i kvůli nařčení z manipulace s volebními hlasy, díky kterým jeho Jednotné Rusko jasně zvítězilo.

Do masových "protiputinovských" demonstrací se o víkendu zapojily desítky tisíc lidí a organizátoři protestů varují, že se jen tak nevzdají a dál budou bojovat za prověrku průběhu voleb.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist