Ruské mezikontinentální rakety Bulava úspěšně ukončily testy a nyní námořnictvo začne s jejich zařazováním do výzbroje. Podle agentury RIA Novosti to v úterý v Moskvě oznámil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Bulavy se mají stát základem nové generace jaderného arzenálu země.
"Učinili jsme velmi důležitý krok - dokončili jsme cyklus letových testů raket Bulava," řekl Medveděv. "Nyní budou nasazeny do služby."
Naposledy Rusko úspěšně otestovalo dvojici Bulav v pátek. Rakety byly odpáleny z jaderné ponorky Jurij Dolgorukij v Bílém moři a hlavice dopadly do určené oblasti kamčatské střelnice Kura na Dálném východě.
Obě poslední zkoušky byly v pořadí 18. a 19. starty problémových Bulav, uvedla RIA Novosti. Dodala, že pouze 11 pokusů bylo oficiálně označeno za úspěšné. Někteří analytici ale naznačují, že ve skutečnosti bude počet selhání mnohem vyšší. Ruský vojenský expert Pavel Felgenhauer tvrdí, že z prvních 12 startů byl jen jeden zcela úspěšný.
Mezikontinentální raketa Bulava startuje z ponorky třídy Typhoon
Ruská armáda nehledě na předchozí problémy, které bývají svalovány na výrobní závady, prohlašuje, že Bulavy nemají žádnou alternativu.
Bulava, v dokumentaci NATO označovaná SS-NX-30, je třístupňová raketa určená výhradně k rozmístění na ponorkách. Může nést až deset samostatně naváděných hlavic s jadernou náplní pohybujících se nadzvukovou rychlostí. Dolet je 8000 kilometrů.
Ponorka Jurij Dolgorukij během testů
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist