Oprava poškozené ruské jaderné ponorky Jekatěrinburg, kterou ve čtvrtek během údržby v suchém doku nedaleko severoruského Murmansku zachvátil požár, bude trvat nejméně rok. Oznámily to loděnice Zvjozdočka v Severodvinsku.

Oheň vypukl ve čtvrtek odpoledne, když se během svářečské práce zřejmě z nedbalosti vzňalo palivo a mazivo. Následně začalo hořet dřevěné lešení, které bylo postaveno k opravě ponorky. Vzňal se i vnější trup plavidla.

Plameny poničily hydroakustický systém, který bude podle některých expertů nutné zcela vyměnit. Zničeny byly také antény tohoto systému. Vnitřek plavidla podle úřadů poškozen nebyl a rovněž neunikla žádná radioaktivita, reaktor byl ještě před opravou odstaven.

"Podle našich specialistů bude znám termín oprav po vyhodnocení škod a až bude jisté, že je nutné vyměnit hydroakustický komplex," uvedl mluvčí loděnic Zvjozdočka. "Podle našich prvních odhadů mohou opravy trvat rok."

Ponorka se v současné době nachází v doku v severoruském Rosljakovu, kde byla na pravidelné servisní opravě. Zatím není jasné, v jaké loděnici se nyní oprava poškozeného plavidla uskuteční. K novým opravám již ale vyzval prezident Dmitrij Medveděv.

 

K-84 Jekatěrinburg je jednou ze sedmi ponorek třídy Delta IV, které má ruské námořnictvo ve výzbroji. Do provozu byla uvedena v roce 1985. Může být vybavena až 16 balistickými střelami Siněva. Odpalovací sila ponorky bývají ale během oprav prázdná a na palubě údajně nejsou žádné zbraně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist