Trosky neúspěšné ruské meziplanetární stanice Fobos-Grunt spadnou na Zemi zřejmě 15. ledna. Uvedl to ve středu tiskový mluvčí ruských raketových sil Alexej Zolotuchin s odvoláním na experty z kosmické rozvědky.
"Vzhledem k současné poloze se dopad úlomků stanice Fobos-Grunt očekává 15. ledna 2012. Konečné datum se ale může změnit pod vlivem vnějších faktorů," řekl Zolotuchin.
Fobos-Grunt odstartoval z Bajkonuru na předpokládanou misi k Marsu počátkem listopadu, ale po úspěšném startu sonda nezareagovala na pokyny zamířit dál do meziplanetárního prostoru. Od té doby krouží kolem Země a výška její oběžné dráhy se postupně snižuje.
Ruská kosmická agentura Roskosmos již dříve uvedla, že trosky mohou skončit kdekoli na území USA, Číny, Afriky, Austrálie nebo Japonska. Pokud jde o Evropu, připadá podle nich v úvahu její jihozápadní část a Ukrajina.
Odepisovaná ruská sonda dostala šanci na záchranu. Evropané zachytili její signál - čtěte ZDE
Ruská sonda na Mars definitivně zkrachovala. Kosmický průmysl čeká čistka - čtěte ZDE
Vrchní velení amerických strategických vzdušných sil 26. prosince vyjádřilo přesvědčení, že úlomky stanice dopadnou 14. ledna do jihozápadního Afghánistánu, poblíž obce Mirabád.
Podle ruských médií by se mohly na povrch Země zřítit některé části motorů a zbytky modulu, který měl aparát spustit na měsíc Marsu Phobos. Jedovaté palivo velmi pravděpodobně při vstupu do atmosféry exploduje a shoří.
Cesta k Marsu se dočasně uzavřela
Cílem meziplanetární stanice měl být měsíc Marsu Phobos. Start byl úspěšný, ale potíže nastaly při přechodu na meziplanetární dráhu - sondou se nedařilo navázat spojení. Se stanicí se pokoušely spojit i NASA a její evropská obdoba ESA.
Té se nakonec 23. listopadu podařilo kontakt se stanicí Fobos-Grunt navázat. Na naplnění úkolu mise, tedy přístát na měsíci Phobosu, už ale bylo pozdě. "Okno" optimální dráhy k této planetě se ke konci listopadu přibližně na dva roky uzavřelo.
Pro ruský Roskosmos je to další ze série neúspěchů. V srpnu Rusové ztratili satelit, který měl být největší komunikační družice Ruska. V prosinci se zas na Sibiř zřítil vojenský navigační satelit Meridian.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist