Íránská armáda v neděli zahájila manévry pozemních sil v oblasti těsně přiléhající k hranici s Afghánistánem. Podle informace agentury Fars se na cvičení podílejí hlavně příslušníci elitních islámských revolučních gard.

Velitel jejich pozemních sil Muhammad Pakpúr oznámil, že cílem manévrů je upevnění bezpečnosti íránských hranic.

V době od 24. prosince do 2. ledna provedl Írán okázalé cvičení svých námořní jednotek v oblasti Perského zálivu. Manévry zasahovaly až do mezinárodních vod Indického oceánu a Adenského zálivu. Zúčastnily se jich íránské ponorky, systémy raket země-moře, plavidla s rampami na odpalování raket, torpéda a bezpilotní letadla.

Podle analytiků chce Teherán zvýšenou vojenskou aktivitou demonstrovat svou sílu v době, kdy čelí rostoucí mezinárodní kritice kvůli svému spornému jadernému programu. Západ se obává, že Írán usiluje o výrobu jaderných zbraní, Írán však tvrdí, že cíle jeho jaderného programu jsou mírové.

Írán spustil nové centrifugy na obohacování uranu

Tvrzení západních zemí nahrává nedělní zpráva o spuštění zdokonalených centrifug pro obohacování uranu ve skalním komplexu Fardo. Ty mohou uran obohacovat na úroveň nutnou pro výrobu atomové bomby.

Íránské úřady dosud zapojování centrifug u města Kom popíraly. K zastavení jejich instalace  íránský režim opakovaně vyzýval Západ, OSN i Rusko.

Británie poslala do oblasti nejnovější torpédoborec

V sobotu poslala Velká Británie do Perského zálivu svůj nejnovější torpédoborec HMS Daring. Údajně se však jedná jen o rutinní plavbu.

Průliv leží mezi Íránem a Ománem a prochází jím 40 procent zásilek ropy do Japonska, USA a západní Evropy. Íránský viceprezident Mohammad Rezá Rahímí koncem loňského prosince pohrozil, že Teherán tuto tepnu uzavře, pokud budou uvaleny sankce na íránský export této suroviny.

Spojené státy, které sankce iniciují, vzkázaly Íránu, že uzavření této klíčové mořské cesty nebudou tolerovat. Ve čtvrtek Íránce varovala také Británie. Její ministr obrany Philip Hammond prohlásil, že blokáda by byla nelegální a neúspěšná a vyvolala by ostrou mezinárodní odezvu.

Američané zachránili íránské rybáře

Ve vyostřené situace se objevilo i vstřícné gesto. Válečným lodím amerického námořnictva se v sobotu podařilo osvobodit íránskou rybářskou loď, kterou více než před měsícem zajali somálští piráti.

Íránská vláda za to Američanům oficiálně poděkovala, poloficiální íránská agentura však chování Američanů přirovnala k napodobování "hollywoodského dramatu".