Nestává se příliš často, že by Íránci oficálně za něco děkovali Američanům.

Přesto se nyní občané USA dočkali od Peršanů díků, a to za vysvobození íránské rybářské lodi, kterou již více než před měsícem zajali somálští piráti, informuje americký deník Huffington Post.

 "(Váš) krok považujeme za pozitivní humanitární gesto a vítáme tento postoj," prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramin Mehmanparast, citovaný arabskou televizí Al Džazíra.

Zcela jiný postoj ale zaujala k situaci poloficiální íránská zpravodajská agentura Fars, která má blízko ke konzervativnějším složkám teokratického režimu.

Írán provokuje. Zkouší rakety středního doletu v blízkosti válečných lodí USA - čtěte ZDE

Podle agentury jsou osvobození zajatých lodí běžná, íránské straně se jich podařilo už několik a nikdy se tím nesnažila pomocí medializace získat tolik bodů.

Americká helikoptéra, která operaci od první minuty nahrávala, se z případu prý pokusila udělat jakési "Hollywoodské drama s exotickou lokací a herci", tvrdí agentura.

Americké námořnictvo zachránilo íránské rybáře z rukou somálských pirátů

Vaše lodě tu nechceme

Paradoxní především je, že se Američanům podařilo loď vysvobodit jen pár dní poté, co íránské úřady odsoudily přítomnost amerických bitevních lodí u íránských břehů a vykázaly je z Perského zálivu.

Americké lodě prý Írán ohrožují, protože by se mohly pokusit násilím zajistit embargo na íránský export ropy, hájila své kroky íránská strana.

Írán hrozí obsazením největší ropné tepny světa. Proti zlu zakročíme, varují Američané - čtěte ZDE

Írán varuje před ropným embargem: Ceny by se mohly dostat na dvojnásobek - čtěte ZDE

Právě sankcemi na íránský obchod s černým zlatem totiž Američané hrozí, pokud Írán nezastaví svůj jaderný program. Ten řada západních států považuje za cestu k jaderné bombě.

Spory USA s Íránem už trvají dlouhou dobu a v posledních týdnech jsou stále intenzivnější. V uplynulých deseti dnech íránská strana prováděla vojenské manévry v Perském zálivu, při kterých prohlásila, že je schopna zablokovat Hormúzskou úžinu - největší ropnou tepnu světa.

V sobotu prý navíc Íránské revoluční gardy zahájily bojové cvičení v blízkosti hranic s Afghánistánem, kde jednotky NATO vedou stále komplikovanější boj s povstalci, jež se mnohdy rekrutují z řad muslimských fundamentalistů.

Americké námořnictvo zachránilo íránské rybáře z rukou somálských pirátů