Íránská armáda v pondělí v rámci námořních manévrů vyzkoušela raketu dlouhého doletu. Podle agentury IRNA šlo o raketu typu země-moře a podařilo se s ní zničit určené cíle v Perském zálivu.

Íránská polooficiální agentura Fars o testu rakety dlouhého doletu informovala už v sobotu. Armáda to později ale popřela. V neděli pak byla při cvičeních otestována raketa středního doletu.

Íránci zkoušejí svůj arzenál od minulého týdne ve vodách v Hormuzském průlivu a jeho okolí.

Minulé úterý pohrozili uzavřením ropné námořní cesty Hormuzským průlivem, pokud proti Íránu bude uplatněno ropné embargo. To mu hrozí za jeho ambice v nukleárním programu. Teherán nedokázal, že se zabývá jenom mírovou jadernou technologií, jak jeho představitelé tvrdí.

Uzavření Hormuzského průlivu, kterým proplouvá asi 20 procent ropy, s níž se obchoduje na světových trzích, by bylo pro trh velkou ranou. USA na výhrůžku o uzavření cesty reagovaly kritikou, podle níž se Teherán chová nerozumně. Washington přerušení námořní cesty tankerů nehodlá tolerovat. 

¨

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist