Íránská armáda v neděli při manévrech v Perském zálivu vyzkoušela raketu středního doletu. Podle místní televize se dokáže zbraň vyhnout radarovému zaměření. Íránský kontradmirál Mahmúd Músáví řekl, že ještě ten samý den budou otestována torpéda. Desetidenní manévry se konají od minulého týdne v moři v pásmu širokém 2000 kilometrů.
Doletová vzdálenost raket přesahuje oblast Hormuzského průlivu a sahá i do Indického oceánu a Adenského zálivu, tedy do vod, v jejichž blízkosti jsou americké válečné lodě.
Vojenské aktivity Íránu jsou ostře sledovány, protože země má podle některých západních států ambici vyrobit jadernou zbraň. Čelí kvůli tomu několikero mezinárodním sankcím. Americký prezident Barack Obama v sobotu podepsal zákon, který má zredukovat íránské příjmy z prodeje ropy. Vztahuje se na zahraniční finanční instituce, které obchodují s íránskou centrální bankou.
Šéf íránské obchodní komory Mohammad Nahávandján označil tento krok USA za neopodstatněný. Sankce prý budou mít opačný dopad, protože si Írán a jeho obchodní i ekonomičtí partneři najdou alternativy. "Sankce zvýšily cenu obchodních a ekonomických transakcí, ale nikoli politiku Íránu," řekl.
Írán nedávno pohrozil, že v případě, že proti němu budou uplatněny nové sankce, uzavře Hormuzský průliv, tedy nejdůležitější námořní cestu ropných tankerů. Přitom ale íránský vyjednávač Saíd Džalílí sdělil, že je Teherán připraven obnovit jednání o svém jaderném programu. Předtím s ním několik let bez úspěchu vyjednávali stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo. Asi rok se už nejedná.
Nové podezření o skutečném cíli íránského jaderného programu vyvolala listopadová zpráva Agentury pro atomovou energii. Vyplynulo z ní, že Írán nepřerušil předchozí aktivity vojenského programu.
Írán trvá na tom, že nukleární technologii vyvíjí výhradně za účelem využít ji v energetice. Dnes oznámil, že íránští vědci vyrobili vůbec první palivovou tyč do jaderného reaktoru. Dosud toto palivo Írán dovážel.
Standardní tyče mají obsahovat palivové tablety z obohaceného uranu. Íránská agentura pro atomovou energii tvrdí, že první doma vyrobená tyč byla vložena do výzkumného reaktoru v Teheránu. Není ale jasné, zda jsou v ní tablety, či nikoli.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist