Velitel íránských armádních sil generál Attaolláh Salehí v úterý vyzval Spojené státy, aby neposílaly svou letadlovou loď zpátky do Perského zálivu. Informovala o tom agentura AFP.
USA íránskou výzvu odmítly a ministerstvo obrany oznámilo, že bude pokračovat v naplánovaných hlídkách ve strategicky důležitém Hormuzském průlivu.
"Doporučujeme americké letadlové lodi, která proplula Hormuzským průlivem a nachází se v Ománském moři, aby se nevracela do Perského zálivu," prohlásil podle citace státní agentury IRNA Salehí. "Íránská islámská republika nemá v úmyslu své varování opakovat," dodal výhrůžně.
Americká letadlová loď John C.Stennis odplula z Perského zálivu minulý týden, kdy Írán pořádal v Hormuzském průlivu a jeho okolí vojenské manévry. USA v posledních dnech kritizovaly "iracionální jednání Íránu" a prohlásily, že "žádné narušení námořní dopravy v Hormuzském průlivu nebude tolerováno".
Írán bránu do Perského zálivu neuzavře. Na "agresi Západu" chce reagovat jinak - čtěte ZDE
Írán ukazuje svou sílu. Raketou dlouhého doletu zničil cíle v Perském zálivu - čtěte ZDE
Mluvčí Pentagonu George Little odmítl íránskou výzvu, aby se americké letadlové lodi do Perského zálivu nevracely. "Nasazení amerických vojenských jednotek v oblasti Perského zálivu bude pokračovat jako dosud. Jsou to pravidelně plánované pohyby (lodí), které jsou v souladu s našimi dlouhodobými bezpečnostními závazky v oblasti," řekl.
Little zároveň zdůraznil, že nikdo v americké vládě nemá zájem na konfrontaci v Hormuzském průlivu. Vyzval proto ke snížení napětí.
Íránskou výzvu odmítl i mluvčí Bílého domu Jay Carney. "Írán je izolovaný a hledá způsoby, jak odvrátit pozornost od svého chování a od svých domácích problémů," řekl.
Vojenská námořní přehlídka
Íránské vojenské námořnictvo zahájilo 24. prosince desetidenní cvičení v mezinárodních vodách nedaleko strategické námořní cesty procházející Hormuzským průlivem. Manévry přesahovaly oblast Hormuzského průlivu a sahaly i do Indického oceánu a Adenského zálivu, tedy do vod, v jejichž blízkosti jsou americké válečné lodě.
Podle nejvyššího velitele íránského námořnictva admirála Habíbolláha Sajjarího měly manévry, do nichž byly zapojeny ponorky, systémy raket země-moře, plavidla s rampami na odpalování raket, torpéda a bezpilotní letadla, ukázat branné schopnosti Íránu.
Na závěr manévrů Írán v pondělí úspěšně vyzkoušel raketu dlouhého doletu. Podle agentury IRNA šlo o raketu typu země-moře a podařilo se s ní zničit určené cíle v Perském zálivu.
Podle analytiků chce Teherán tímto cvičením demonstrovat svou sílu v době, kdy čelí rostoucí mezinárodní kritice kvůli svému spornému jadernému programu. Západ se obává, že Írán usiluje o výrobu jaderných zbraní, Írán však tvrdí, že cíle jeho jaderného programu jsou mírové. USA ani Izrael v minulosti kvůli íránskému jadernému programu nevyloučily vojenskou akci proti Íránu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist