Velitel íránských armádních sil generál Attaolláh Salehí v úterý vyzval Spojené státy, aby neposílaly svou letadlovou loď zpátky do Perského zálivu. Informovala o tom agentura AFP.

USA íránskou výzvu odmítly a ministerstvo obrany oznámilo, že bude pokračovat v naplánovaných hlídkách ve strategicky důležitém Hormuzském průlivu.

"Doporučujeme americké letadlové lodi, která proplula Hormuzským průlivem a nachází se v Ománském moři, aby se nevracela do Perského zálivu," prohlásil podle citace státní agentury IRNA Salehí. "Íránská islámská republika nemá v úmyslu své varování opakovat," dodal výhrůžně.

Americká letadlová loď John C.Stennis odplula z Perského zálivu minulý týden, kdy Írán pořádal v Hormuzském průlivu a jeho okolí vojenské manévry. USA v posledních dnech kritizovaly "iracionální jednání Íránu" a prohlásily, že "žádné narušení námořní dopravy v Hormuzském průlivu nebude tolerováno".

Mluvčí Pentagonu George Little odmítl íránskou výzvu, aby se americké letadlové lodi do Perského zálivu nevracely. "Nasazení amerických vojenských jednotek v oblasti Perského zálivu bude pokračovat jako dosud. Jsou to pravidelně plánované pohyby (lodí), které jsou v souladu s našimi dlouhodobými bezpečnostními závazky v oblasti," řekl.

Little zároveň zdůraznil, že nikdo v americké vládě nemá zájem na konfrontaci v Hormuzském průlivu. Vyzval proto ke snížení napětí.

Íránskou výzvu odmítl i mluvčí Bílého domu Jay Carney. "Írán je izolovaný a hledá způsoby, jak odvrátit pozornost od svého chování a od svých domácích problémů," řekl.

Vojenská námořní přehlídka

Íránské vojenské námořnictvo zahájilo 24. prosince desetidenní cvičení v mezinárodních vodách nedaleko strategické námořní cesty procházející Hormuzským průlivem. Manévry přesahovaly oblast Hormuzského průlivu a sahaly i do Indického oceánu a Adenského zálivu, tedy do vod, v jejichž blízkosti jsou americké válečné lodě.

Podle nejvyššího velitele íránského námořnictva admirála Habíbolláha Sajjarího měly manévry, do nichž byly zapojeny ponorky, systémy raket země-moře, plavidla s rampami na odpalování raket, torpéda a bezpilotní letadla, ukázat branné schopnosti Íránu.

Na závěr manévrů Írán v pondělí úspěšně vyzkoušel raketu dlouhého doletu. Podle agentury IRNA šlo o raketu typu země-moře a podařilo se s ní zničit určené cíle v Perském zálivu.

Podle analytiků chce Teherán tímto cvičením demonstrovat svou sílu v době, kdy čelí rostoucí mezinárodní kritice kvůli svému spornému jadernému programu. Západ se obává, že Írán usiluje o výrobu jaderných zbraní, Írán však tvrdí, že cíle jeho jaderného programu jsou mírové. USA ani Izrael v minulosti kvůli íránskému jadernému programu nevyloučily vojenskou akci proti Íránu.