Znovudobytí Krymu Ukrajinou je velmi proveditelné. Doba, kterou to zabere, ale závisí na Spojených státech a Německu,“ říká bývalý velitel amerických ozbrojených sil Ben Hodges k šancím ukrajinské protiofenzivy, která podle něj stále závisí na dodávkách západních zbraní.
Podle něj by USA rozhodně neměly otálet s dodáním systémů raket dlouhého doletu ATACMS, které by mohly mít významný vliv na dynamiku bojů. „Nechápu, proč otálí. Mohl bych spekulovat, že existují obavy z provokace Ruska, ale Spojené království před několika týdny poskytlo rakety Storm Shadow, Francouzi poskytli rakety SCALP, Rusko s tím nemůže nic dělat a k eskalaci nedochází,“ vysvětluje generál ve výslužbě.
Staré vojenské taktiky selhávají. Boje podle příruček NATO by ukrajinskou armádu zničily
Armádnímu expertovi vadí hlasy, které tvrdí, že ukrajinská protiofenziva postupuje příliš pomalu nebo že ji mohou zastavit zimní měsíce. „Ukrajinci mají svůj časový plán, a když říkáme, že to jde moc pomalu, je to proto, že jsme netrpěliví a jsme přes tisíc kilometrů daleko. Ukrajinci vědí, jaké je počasí, znají geografii a vědí, jaké mají možnosti,“ popisuje Hodges s tím, že fakt, že nevíme, jaké jsou přesné plány Ukrajiny nebo jakými silami disponuje, je pouze odrazem dobré disciplíny ukrajinského generálního štábu.
„Ten daleko převyšuje ruský generální štáb a vyvíjí tak tlak na velmi slabou a křehkou ruskou velitelskou strukturu,“ dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist