Znovudobytí Krymu Ukrajinou je velmi proveditelné. Doba, kterou to zabere, ale závisí na Spojených státech a Německu,“ říká bývalý velitel amerických ozbrojených sil Ben Hodges k šancím ukrajinské protiofenzivy, která podle něj stále závisí na dodávkách západních zbraní.

Podle něj by USA rozhodně neměly otálet s dodáním systémů raket dlouhého doletu ATACMS, které by mohly mít významný vliv na dynamiku bojů. „Nechápu, proč otálí. Mohl bych spekulovat, že existují obavy z provokace Ruska, ale Spojené království před několika týdny poskytlo rakety Storm Shadow, Francouzi poskytli rakety SCALP, Rusko s tím nemůže nic dělat a k eskalaci nedochází,“ vysvětluje generál ve výslužbě.

Armádnímu expertovi vadí hlasy, které tvrdí, že ukrajinská protiofenziva postupuje příliš pomalu nebo že ji mohou zastavit zimní měsíce. „Ukrajinci mají svůj časový plán, a když říkáme, že to jde moc pomalu, je to proto, že jsme netrpěliví a jsme přes tisíc kilometrů daleko. Ukrajinci vědí, jaké je počasí, znají geografii a vědí, jaké mají možnosti,“ popisuje Hodges s tím, že fakt, že nevíme, jaké jsou přesné plány Ukrajiny nebo jakými silami disponuje, je pouze odrazem dobré disciplíny ukrajinského generálního štábu.

„Ten daleko převyšuje ruský generální štáb a vyvíjí tak tlak na velmi slabou a křehkou ruskou velitelskou strukturu,“ dodává.