Den třístý devadesátý, 20. března 2023

„K čemu to je? Nedává to smysl!“ říká můj známý při pohledu na fotografii – betonové kužely seřazené v poli. Je to protitanková linie nedávno vybudovaná na Krymu, daleko od průsmyku na pevninu. Ruští vojáci vytvářejí ešelonovou obranu po celém poloostrovu – těžko říct, jak to vlastně myslí.

Zdá se, že za poslední rok se všichni ukrajinští muži stali odborníky na vojenskou taktiku a strategie – a polovina žen nejspíš taky. Neustále čteme vojenské zprávy, posloucháme generály, prohlížíme si mapy a studujeme vlastnosti děl, raket a letadel. Ráno začínáme zprávami z fronty – kde, kdy a jak se Rusové pokusili postoupit a kde a jak byly jejich útoky odraženy. Proto můj známý chápe mizivou účinnost těchto betonových kuželů v krymské stepi: moderní tanky je rozmetají přímou palbou a pak v klidu projedou. A vůbec, čemu a jak se budou Rusové bránit, až ukrajinská vojska vtrhnou na Krym? Pak je žádné obranné linie nezachrání. To se dá snadno pochopit pouhým pohledem na mapu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.