Den třístý devadesátý, 20. března 2023

„K čemu to je? Nedává to smysl!“ říká můj známý při pohledu na fotografii – betonové kužely seřazené v poli. Je to protitanková linie nedávno vybudovaná na Krymu, daleko od průsmyku na pevninu. Ruští vojáci vytvářejí ešelonovou obranu po celém poloostrovu – těžko říct, jak to vlastně myslí.

Zdá se, že za poslední rok se všichni ukrajinští muži stali odborníky na vojenskou taktiku a strategie – a polovina žen nejspíš taky. Neustále čteme vojenské zprávy, posloucháme generály, prohlížíme si mapy a studujeme vlastnosti děl, raket a letadel. Ráno začínáme zprávami z fronty – kde, kdy a jak se Rusové pokusili postoupit a kde a jak byly jejich útoky odraženy. Proto můj známý chápe mizivou účinnost těchto betonových kuželů v krymské stepi: moderní tanky je rozmetají přímou palbou a pak v klidu projedou. A vůbec, čemu a jak se budou Rusové bránit, až ukrajinská vojska vtrhnou na Krym? Pak je žádné obranné linie nezachrání. To se dá snadno pochopit pouhým pohledem na mapu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.