První mobilizované Rusy už odvezly autobusy do středisek vojenské správy předtím, než je armáda vyšle na výcvik a na frontu na Ukrajinu, uvedl ve čtvrtek zpravodajský portál Meduza. V Burjatsku na ruském Dálném východě obcházeli náboráři podle portálu byty už v noci na dnešek a rovnou z nich odváděli muže. Podle serveru Tajga.info odjížděli první mobilizovaní hromadně také z Jakutska, další republiky ve východní části Ruska. Částečnou mobilizaci ohlásil ve středu ruský prezident Vladimir Putin.
Mobilizované muže z Burjatska svážejí od rána autobusy do metropole Ulan-Ude, kde se nachází shromažďovací středisko vojenského komisariátu pro Burjatskou republiku. Před ním čekají ženy na své příbuzné, aby jim předaly například cigarety, popsala Meduza. Další už organizují sbírky cigaret nebo i teplých čepic přes skupiny na sociálních sítích.
„Je mi 45 let, sloužil jsem asi tak tisíc let zpátky. V žádných oblastech bojů jsem nebyl. Ale co už, zastřílíme si,“ sdělil Meduze v Ulan-Ude jeden z mobilizovaných mužů.
První den mobilizace pohledem novinářky v Moskvě. Ulice bez chlapů, obušky v plné práci
Dalšímu předvolanému, Sergejovi, je 49 let. I on říká, že v armádě sloužil před velmi dlouhou dobou. Tvrdí, že smrti se nebojí. „I když s manželkou jsem se rozloučil, i s dcerami,“ říká a nedokáže přitom zadržet slzy. „No nic, tak jedu na frontu,“ uzavírá.
Armáda mobilizované obyvatele Burjatska podle informací Meduzy pošle na výcvik do Čity nebo Blagověščensku ve východní části Ruska. Odtud poputují na frontu. Rusko podle středečního oznámení ministra obrany Sergeje Šojgua povolá do armády 300 000 rezervistů s vojenskou zkušeností. Jak ale podotkl představitel lidskoprávní organizace Agora Pavel Čikov, Putinovo nařízení umožňuje mobilizovat v podstatě neomezený počet lidí.
Na sociálních sítích se objevily informace o tom, že se některá sídla vojenských komisariátů stala terčem žhářských útoků. Tak tomu podle zpravodajského kanálu Nexta bylo ve městě Lomonosovo u Finského zálivu. Podobný incident potvrdily úřady ve městě Nižnyj Novgorod, kde hořelo v ordinaci zubního lékaře, která je součástí odvodového střediska. Někdo tam hodil Molotovův koktejl.
Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prostřednictvím twitteru vzkázal "násilím zmobilizovaným občanům Ruska, kteří nechtějí neslavně umírat v cizí zemi", aby se vzdali. Uvedl, že Ukrajina jim garantuje život a důstojné zacházení a že na základě ženevských konvencí nebudou vydáni Rusku, pokud si to nebudou přát.
Mobilizace i na okupovaných územích
Rusko se chystá mobilizovat ukrajinské muže na ovládnutých ukrajinských územích a nutit je bojovat na ruské straně, uvedl dnes podle serveru Ukrajinska pravda starosta města Melitopolu v Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Starosta vyzval muže z okupovaných částí Záporožské oblasti, aby co nejdříve region opustili.
Fedorov upozornil, že již dnes Rusové bránili v odjezdu mužům ve věku 18 až 35 let na kontrolním stanovišti Vasilivka, přes něž je možné dostat se z okupovaných částí Záporožské oblasti. Mužům ze Záporožské oblasti doporučil, aby se pokusili odjet směrem na město Záporoží nebo přes poloostrov Krym do Gruzie.
"Cíl okupantů je mobilizovat naše muže a poslat je jako potravu pro děla na frontu," uvedl Fedorov na sociálních sítích. Podle portálu focus.ua starosta doplnil, že pseudoreferenda o připojení k Rusku, která se od pátku Moskva chystá zorganizovat na ovládnutých ukrajinských územích, mají umožnit mobilizaci Ukrajinců.
"V roce 2014 okupanti zorganizovali skutečný hon na lidi v takzvané Luhanské a Doněcké lidové republice. Totéž udělají v Záporožské a Chersonské oblasti," doplnil Fedorov.
Ruská armáda se podle analytiků na Ukrajině potýká s nedostatkem lidské síly. Prezident Vladimir Putin se přesto zdráhá přikročit k všeobecné mobilizaci. Ve středu však ohlásil částečnou mobilizaci, díky níž má podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua být do zbraně povoláno 300.000 rezervistů s vojenskou zkušeností.
List Novaja Gazeta Europe dnes s odkazem na nejmenovaný zdroj z ruské prezidentské administrativy napsal, že Putinovo středeční nařízení umožňuje ruskému ministerstvu obrany mobilizovat až milion lidí. Podle listu se to uvádí v sedmém bodu nařízení, u něhož je ale ve zveřejněné verzi dokumentu uvedeno, že je k dispozici jen pro "služební účely". Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři pro agenturu RIA Novosti ale řekl, že zpráva o mobilizaci až milionu lidí je lživá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist