Tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek brzy odpoledne dorazil do Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině, uvedla agentura Interfax s odkazem na svého reportéra na místě. Příjezd delegace do zařízení, které od března okupují ruské síly, následně potvrdil také zpravodaj agentury Reuters.

Misi komplikovaly vojenské aktivity v oblasti. Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom oznámila, že kvůli ruskému minometnému ostřelování musel být odstaven jeden z reaktorů. Rusko hovoří o výsadku, který podle něj u města Enerhodar provedly ukrajinské síly ve snaze zaútočit na elektrárnu. Kyjev i Moskva se dnes opět obvinily z provokací, jejichž cílem má být inspekci znemožnit.

„V důsledku dalšího minometného útoku ruských okupačních vojsk na areál Záporožské jaderné elektrárny se spustila havarijní ochrana a odstavila fungující pátý energetický blok,“ uvedl Enerhoatom s tím, že šestý blok elektrárny je i nadále v provozu. V největší jaderné elektrárně v Evropě byly dosud v provozu právě tyto dva z celkových šesti bloků.

Podle Enerhoatomu bylo ostřelováním poškozeno záložní vedení elektrické přenosové soustavy. Odpojen od sítě byl odstavený blok 2, který je nyní napájen dieselovými generátory. „Ukrajinský personál elektrárny dělá vše pro odstranění škod na její infrastruktuře,“ uvedl Enerhoatom.

Ukrajinský starosta města Dmytro Orlov ve čtvrtek uvedl, že Rusko od ranních hodin ostřeluje město Enerhodar, v jehož blízkosti se elektrárna nachází. „Od pěti hodin ráno nepřestává minometné ostřelování města. Je slyšet střelba z kulometu. Ví se o zásazích několika civilních objektů. Jsou zde ranění. Zjišťujeme, kolik přesně,“ uvedl ukrajinský starosta.

„Rusko provádí demonstrativní útok na Enerhodar a střílí na oficiální trasu pro misi MAAE, aby z toho obvinilo Ukrajinu,“ uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. „Toto je další důkaz skutečné váhy ruských ‚záruk‘ pro jakékoliv zprostředkovatele,“ dodal. Rusko podle MAAE poskytlo garance, že mise bude moci v zařízení vykonávat svou práci.

Podle ruského ministerstva obrany ve čtvrtek ráno ukrajinské síly provedly výsadek u Enerhodaru. Nyní na ně údajně útočí ruské letectvo, uvedlo ministerstvo s tím, že „provokace“ měla za cíl znemožnit chystanou inspekci MAAE.

Tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se ve čtvrtek ráno vydal směrem do elektrárny z ukrajinskými silami ovládaného města Záporoží, bude tak muset překročit frontovou linii. Šéf MAAE Rafael Grossi ráno zdůraznil, že mise bude pokračovat navzdory zvýšené vojenské aktivitě v oblasti.

Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch později uvedl, že „předsunutá část“ musela cestu z bezpečnostních důvodů přerušit, neboť ruské síly ostřelují příjezdovou trasu. Vyzval také Rusko, aby přestalo s provokacemi a umožnilo MAAE přístup do ukrajinského jaderného zařízení.

Informace o přerušení cesty potvrdil také člen okupační oblastní správy Volodymyr Rohov (v ruském přepisu Vladimir Rogov), podle nějž tým zastavil na kontrolním stanovišti v obci Novooleksandrivka, která se nachází asi 20 kilometrů před frontovou linií. Podle Rohova ukrajinské síly ostřelují místo u vesnice Vasylivka, kde by členové mise měli frontu překročit, uvedla agentura TASS.

Šéf ruské okupační správy Enerhodaru Oleksandr Volha (v ruském přepisu Alexandr Volga) podle TASS řekl, že město se ocitlo bez dodávek elektrické energie. Podle něj to však nebrání tomu, aby se chystaná mise MAAE do přilehlé elektrárny uskutečnila.

Úvodní inspekce má podle starších Grossiho vyjádření trvat několik dní, MAAE zároveň doufá, že poté bude moci ustavit trvalou přítomnost svých expertů v elektrárně. Rusko prý poskytlo záruky, že 14 mezinárodních odborníků, kteří se účastní současné výpravy, bude moci v zařízení vykonávat svou práci.

Situace kolem elektrárny, která je největším zařízením svého druhu v Evropě, vyvolává obavy Ukrajiny i světa z možné jaderné katastrofy. Minulý týden byly podle ukrajinských úřadů kvůli požáru v areálu načas odpojeny dva dosud fungující reaktory od sítě. Úřady podle agentur začaly obyvatelům v okolí elektrárny rozdávat jodové tablety, které v případě úniku radiace slouží k ochraně zdraví.

Elektrárnu stále udržují v chodu ukrajinští zaměstnanci, jsou ale pod dohledem ruských invazních jednotek a expertů. Kyjev usiluje o mezinárodní pomoc při demilitarizaci zařízení a také při opětovném převzetí kontroly nad elektrárnou i jejím okolím. Ukrajina viní Rusko z toho, že využívá elektrárnu jako štít, skladuje v ní zbraně a podniká z jejího okolí útoky. Obě země se navzájem viní z ostřelování elektrárny.