Z ukrajinského Chersonu a dalších míst oblasti byl dnes hlášen částečný výpadek v dodávkách elektrického proudu a vody. S odvoláním na ruské agentury o tom informovala ruská služba BBC. Na sociálních sítích se objevily záběry, na nichž je vidět nad Chersonem dým a slyšet intenzivní střelba, píše BBC na anglickojazyčném webu s poznámkou, že není jasné, kdo střílel a co bylo zasaženo.
V Chersonu byly vypnuty semafory, zastaven provoz trolejbusů a nesvítí se v budovách, popsala BBC s odkazem na ruské agentury, které se odvolávají na okupační úřady a své zpravodaje ve městě. Toho se ruské invazní jednotky zmocnily v prvních dnech invaze do země. Agentura TASS poznamenala, že v Chersonu zaznamenali výpadky elektrického proudu už minulý týden. Později odpoledne informovala, že se dodávky podařilo obnovit.
O den dříve hlásily okupační úřady také výpadky v dodávkách elektřiny a vody v Nové Kachovce. Přičítaly je ukrajinskému ostřelování hráze místní vodní elektrárny, přes níž vede jeden z přechodů přes řeku Dněpr, připomíná BBC.
Ta v souvislosti se záběry, na nichž je slyšet střelba a vidět oblaka dýmu, podotkla, že Ukrajina informovala o útoku na ruské muniční sklady a vybavení v oblasti. TASS už dříve během dne psal, že nad městem musela zasahovat protivzdušná obrana a v ulicích vypukla přestřelka s ukrajinskými průzkumníky.
Zpravodaj ruské agentury TASS V ÚTERÝ odpoledne popsal, že v Chersonu jsou slyšet exploze a údajně pracuje ruská protivzdušná obrana. "Na nebi nejsou vidět stopy po raketách systémů protivzdušné obrany, ale jsou slyšet zvuky výbuchů," popsal korespondent agentury.
Kyjev uvedl, že ukrajinské síly na jihu země zničily "řadu muničních skladů" a "všechny hlavní mosty" přes Dněpr, které jsou důležité pro zásobování ruských vojáků. Ukrajinské jednotky podle Kyjeva svádějí s ruskými silami intenzivní boje téměř v celé okupované Chersonské oblasti.
O chystané ukrajinské protiofenzivě s cílem dobýt zpět jih země se hovoří už delší dobu. V pondělí přicházely ze země zprávy, které naznačovaly, že takový protiútok začíná. Připustilo ho i Rusko, které ovšem tvrdí, že ukrajinská armáda utrpěla značné ztráty. Okupační úřady informaci o protiofenzivě označily za podvrh. Podobné informace nelze v průběhu války potvrdit z nezávislých zdrojů.
Ukrajinské úřady nechaly v nejnovějším kole bojů svět v nejistotě ohledně svých záměrů a varovaly před přílišným optimismem v konfliktu, který už dříve přinesl zvraty, poznamenala agentura AP. Ukrajinský nezávislý vojenský analytik Oleh Ždanov jí řekl, že o efektivitě ukrajinských akcí bude možné hovořit až po dobytí velkých měst. Ukrajinské síly v minulosti podle něj několikrát prolomily v Chersonské oblasti první a druhou linii ruské obrany, "ale nepřineslo to výsledky".
Přístavní město Cherson je důležitým hospodářským centrem a prvním velkým městem, které padlo do ruských rukou po začátku invaze. Jeho význam je dán blízkostí k Černému moři, je také vzdálen jen asi sto kilometrů od Krymu, poznamenala BBC, podle níž Cherson slouží jako most mezi Ruskem okupovaným poloostrovem a zbytkem Ukrajiny.
V posledních týdnech se město stalo v konfliktu klíčovým, podotkla stanice. Podle jejího bezpečnostního korespondenta Franka Gardnera bude znovuzískání kontroly nad Chersonem pro Ukrajinu obrovský úkol. Rusko mělo řadu měsíců na to, aby se v něm usadilo a připravilo na protiútoky. Ukrajinci podle něj od začátku ruské invaze téměř vždy vedli obranné boje a s ofenzivními operacemi nemají mnoho zkušeností. Ofenziva vyžaduje jiné dovednosti a početní převahu v munici i personálu, píše BBC.
Rusku se podařilo dobýt města, jako je Mariupol, protože jeho armáda je neváhá proměnit v ruiny masivní dělostřeleckou palbou, poznamenal Gardner. Ukrajina si podle něj naopak nepřeje významné město zdevastovat. Na druhou stranu jí pomáhají dodávky zbraní dlouhého doletu ze Západu, které jí umožňují odříznout ruské zásobovací trasy.
Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky na pěti úsecích fronty na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v úterním ranním přehledu situace na bojišti. O ukrajinské ofenzivě v Chersonské oblasti na jihu země se nezmínil. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ještě o pondělní noci uvedl, že nikdo zodpovědný neprozradí nic konkrétního o vojenských plánech Kyjeva, ale zdůraznil, že pro ruské vojáky nastal čas utíkat. „Budeme je hnát až k hranicím,“ řekl podle agentury Interfax-Ukrajina.
Rozsah ukrajinského postupu na jihu země zatím nelze potvrdit, konstatuje britské ministerstvo obrany. Rusko se podle amerického Institutu pro studium války (ISW) snaží zachovat zdání úspěchu tažení na Ukrajině.
Britské ministerstvo obrany uvádí, že ukrajinské přesné zásahy na dlouhé vzdálenosti nadále narušují zásobování okupační armády. Od začátku srpna však Rusko vynaložilo značné úsilí na posílení svých sil u Chersonu na západním břehu řeky Dněpru. Většina jednotek zde ale pravděpodobně nemá plné stavy a závisí na zranitelném zásobování přívozy a pontonovými mosty přes Dněpr. „Pokud Ukrajina uspěje v provádění trvalých útočných operací, soudržnost nevyzkoušené struktury (ruských sil u Chersonu) bude pravděpodobně klíčovým faktorem udržitelnosti ruské obrany na jihu,“ míní Londýn.
ISW poukazuje na prohlášení ruského ministerstva obrany z pondělního večera, podle kterého měla ukrajinská protiofenziva na jihu omezený rozsah a pokus proniknout ve třech blíže neupřesněných směrech v Chersonské oblasti selhal. Podle většiny ruských blogerů byly zprávy o ukrajinském protiútoku zveličené, nepravdivé; ukrajinské síly podle nich nedokážou proniknout přes ruské obranné linie. Tato pohrdavá tvrzení podle ISW svědčí o tom, že Kreml chce zachovat fasádu vojenských úspěchů na Ukrajině.
Řehka na Ukrajině
Náčelník generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka navštívil Ukrajinu, uvedlo dnes velení ukrajinské armády na facebooku. Delegace českých ozbrojených sil v napadené zemi navštívila i Černihiv a Charkov, který je nedaleko ruských hranic a frontové linie.
"Cením si zapojení a pomoci České republiky, účinné podpory armády, vysoké úrovně vojenské spolupráce i pohostinnosti, se kterou Češi vyšli vstříc běžencům z Ukrajiny," řekl k návštěvě svého protějšku náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj.
Řehka podle ukrajinského generálního štábu uvedl, že zkušenost Ukrajiny z války s Ruskem je pro členské země NATO neocenitelná. "Vidět válku na vlastní oči vydá za roky teorie a vojenských cvičení. Realita mě utvrdila v tom, že naše pomoc Ukrajině nesmí polevit," citovala Řehku na svém twitteru česká armáda.
Česká republika dosud Ukrajině poskytla vojenský materiál za 3,8 miliardy korun. Pomáhá také raněným vojákům, uvedla minulý týden ministryně obrany Jana Černochová. Podrobnosti o podobě darů, které na Ukrajinu putují, ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů tají. Podle dostupných informací byly na Ukrajině v uplynulých měsících nasazeny vrtulníky, tanky, houfnice nebo raketomety, které přišly z Česka.
Neklid kolem jaderné elektrárny
Ruskem dosazená správa ukrajinského města Enerhodar a ruské ministerstvo obrany obvinily dnes ukrajinské vojáky z dalšího ostřelování okupované Záporožské jaderné elektrárny. Informovala o tom agentura TASS, podle které dvě střely explodovaly nedaleko skladu vyhořelého paliva. Kyjev dlouhodobě tvrdí, že za útoky na zařízení stojí ruská armáda.
"Dnes v 6:50 (místního času, 5:50 SELČ) ozbrojené síly Ukrajiny útočily na Záporožskou jadernou elektrárnu a pobřežní linii města (Enerhodaru). Použili velkorážní dělostřelecké zbraně. V důsledku toho jsme zaznamenali dva výbuchy nedaleko skladu vyhořelého paliva," napsal na telegramu zástupce ruské okupační správy Enerhodaru.
Rusko tvrdí, že Ukrajina se ostřelováním snaží narušit inspekci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Mise je momentálně na cestě.
O dvou zásazích ukrajinského dělostřelectva na území elektrárny dnes hovořilo i ruské ministerstvo obrany, podle kterého se jeho silám podařilo sestřelit ukrajinský bezpilotní letoun. Dron dopadl na střechu budovy, kde je uskladněno jaderné palivo a jaderný odpad. Tyto zprávy nelze nezávisle ověřit.
Ministerstvo obrany v Moskvě zároveň uvedlo, že radiační situace v Záporožské jaderné elektrárně je normální.
Satelitní snímky jaderné elektrárny od společnosti Maxar Technologies, které v pondělí večer zveřejnila stanice CNN, ukazují, že se na střeše budovy objevily čtyři díry, zhruba 150 metrů od nejbližšího reaktoru. Snímky na telegramu sdílel také člen okupační oblastní správy Vladimir Rogov, podle kterého jsou důkazem, že Ukrajinci na zařízení útočí.
CNN se podařilo ověřit pravost snímků, nelze však zjistit, která strana místo ostřelovala. Na satelitních snímcích je kromě zasažené střechy vidět i tři ruské obrněné transportéry, které jsou zaparkované v areálu. Rusko opakovaně tvrdí, že v elektrárně nemá žádnou těžkou techniku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist