Setkání ministrů zahraničí skupiny G7 přineslo další varování adresované Moskvě. Rusko by draze zaplatilo za případné napadení Ukrajiny, uvádí se v prohlášení z jednání, ze kterého citovaly tiskové agentury. Kyjev a Washington podezírají Rusko, že plánuje novou ofenzivu poté, co v roce 2014 anektovalo poloostrov Krym, Moskva tato obvinění odmítá a tvrdí, že Západ propadl nenávisti vůči Rusku. Varuje také, že rozšiřování NATO ohrožuje Rusko, a domáhá se od Západu bezpečnostních záruk.
„Rusko by nemělo v nejmenším pochybovat o tom, že další vojenská agrese proti Ukrajině by měla masivní následky a vysokou cenu,“ uvádí společné prohlášení z dvoudenního jednání G7, kterou tvoří Německo, Francie, Británie, Itálie, Spojené státy, Kanada a Japonsko, jakož i zástupce Evropské unie.
„Opět potvrzujeme náš neoblomný závazek vůči svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, jakož i právu kteréhokoliv suverénního státu rozhodovat o své budoucnosti,“ pokračuje dokument podle agentury Reuters.
Zástupci G7 na setkání v anglickém Liverpoolu uvedli, že jsou jednotní v nesouhlasném postoji vůči ruským vojenským manévrům u ukrajinské hranice, a vyzvali Moskvu ke snížení napětí na rusko-ukrajinských hranicích a k pokračování v jednáních v „normandském formátu“ (tedy Francie, Německo, Rusko a Ukrajina) o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny, vlekoucím se od roku 2014.
Rusko v poslední době posiluje vojenskou přítomnost u hranic s Ukrajinou, aktuálně se tam nachází desetitisíce ruských vojáků. Podle amerických tajných služeb by mohlo jít o předzvěst rozsáhlé ofenzivy s více než 175 tisíci vojáky. Kreml trvá na tom, že žádný útok neplánuje, a přesun vojsk prezentuje jako reakci na kroky NATO.
Proč (ne)bude válka na Ukrajině? Sedm otázek a odpovědí před virtuálním setkáním Bidena s Putinem
Ruské velvyslanectví v Londýně v prohlášení, vydaném ještě před zveřejněním závěrů ze schůzky G7, označilo časté používání fráze o „ruské agresi“ za zavádějící. „Rusko učinilo NATO četné návrhy, jak snížit napětí. Jednání G7 mohlo být příležitostí o nich diskutovat, ale zatím neslyšíme nic jiného než agresivní hesla,“ uvedlo velvyslanectví podle Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno nastolil požadavek, aby Spojené státy a jejich spojenci poskytli Rusku právně závazné a dlouhodobé záruky, že se Severoatlantická aliance nebude rozšiřovat dále na východ a nerozmístí své střely u ruských hranic. Washington opakuje, že žádná země nemá právo vetovat naděje Ukrajiny na případný vstup do NATO. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že jsou velmi vážné rozpory mezi USA a Ruskem ohledně toho, co Putin ještě před videosummitem s americkým prezidentem Joem Bidenem označil za „nepřekročitelné meze“.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru pro list Izvestija pak v pondělí varoval, že pokud se NATO rozšíří na východ, bude to mít vážné důsledky. Agentuře Ria Novosti pak řekl, že Severoatlantická aliance podle něj plánuje rozmístit v Evropě zbraňové systémy, které dříve zakazovala smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). To podle něj povede ke konfrontaci a Moskva bude „vojensky“ reagovat. Agentura Reuters jeho slova vyložila tak, že Rusko může být podle Rjabkova přinuceno rozmístit v evropské části země jaderné rakety středního doletu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist