Ruská státní sociologická služba VCIOM v pátek dramaticky zvýšila údaj o důvěryhodnosti prezidenta Vladimira Putina, jehož klesající hodnota v minulých dnech zaujala ruská opoziční média a udivila Kreml. Zatímco minulý pátek VCIOM zveřejnil průzkum, podle něhož prezidentovi důvěřuje jen 31,7 procenta Rusů, tento pátek služba přišla s údajem 72,3 procenta, tedy více než dvojnásobným. Upravený údaj se blíží zjištěním nezávislých sociologů.

Průzkum VCIOM z minulého týdne kromě jen třetinové důvěry v hlavu státu přinesl i zjištění, že Putinovu politiku schvaluje zhruba 66 procent dotázaných. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov vyjádřil nad výsledkem údiv a požádal sociology VCIOM o vysvětlení. Chtěl vědět, jak mohou politiku Putina schvalovat dvě třetiny Rusů, když mu důvěřuje jen třetina.

Šéf VCIOM Valerij Fjodorov v pátek oznámil, že úprava metodiky přinesla "senzační" odhalení, které skoncovalo s veškerými pochybnostmi o Putinově oblibě. Propastný rozdíl mezi údaji z minulého týdne a výsledkem nového průzkumu objasnil tím, že zatímco v dřívějším průzkumu se tazatelé lidí obecně dotazovali, komu v ruské politice důvěřují, v tom nynějším se ptali přímo na důvěryhodnost Putina. Změnu metodiky podle Fjodorova vyvolala "četná přání novinářů, čtenářů a posluchačů".

Sociologická agentura Levada, jediná nezávislá služba tohoto typu v Rusku, dnes zveřejnila své výsledky průzkumu o Putinovi, které potvrzují upravené údaje agentury VCIOM. Činnost Putina schvaluje 66 procent Rusů, opačný názor má 32 procent dotázaných, ukázal podle agentury Interfax průzkum.