Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v neděli popřela zprávu, že bojovníci radikálního islamistického hnutí Tálibán stříleli z její nemocnice v Kunduzu na severu Afghánistánu na jednotky NATO a afghánské armády.

V sobotu nad ránem bylo úrazové centrum MSF bombardováno. Pokračuje vyšetřování, kdo má na svědomí útok na zdravotnické zařízení, jež bylo jediné svého druhu v oblasti. Při náletu zahynulo nejméně 19 lidí, z toho 12 členů týmu MSF a sedm pacientů.

Podle Lékařů bez hranic vše nasvědčuje tomu, že za bombardováním stojí mezinárodní koalice vedená Američany. 

Afghánští představitelé tvrdí, že bojové vrtulníky afghánské armády opětovaly palbu bojovníků radikálního hnutí Tálibán, kteří se skrývali v nemocnici. Ministerstvo obrany v Kábulu uvedlo, že bojovníci Tálibánu nemocnici napadli a využili ji jako "živý štít". MSF to však popírá.

"Brány areálu byly celou noc zavřené, takže nikdo, kdo v ní nepracuje, neléčí se nebo o někoho nepečuje, v době bombardování v nemocnici nebyl," uvedla organizace v prohlášení. Objekt po útoku zachvátil požár, někteří pacienti tak podle svědků uhořeli zaživa, píše Reuters. Mezi oběťmi jsou tři děti.

"Slovy tu hrůzu nelze vyjádřit. Na jednotce intenzivní péče hořelo šest pacientů přímo v postelích," popsal vedoucí týmu ošetřovatelů v kunduzské nemocnici Lajos Zoltán Jecs. "Na operačním stole ležel uprostřed všech trosek mrtvý pacient," uvedl také.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

"Sledovali jsme, jak naši kolegové umírají," řekl. Jeden z lékařů ihned potřeboval operaci, ale zemřel přímo na stole v kanceláři. "Dělali jsme, co jsme mohli, ale nestačilo to," dodal Jecs. Někteří jeho kolegové byli po bombardování příliš šokovaní, jen plakali. "Není lehké vidět dospělé muže, vlastní přátele, jak nemohou přestat plakat," řekl maďarský zdravotník.

Hlubokou soustrast lékařskému personálu a dalším civilistům, kteří při tragickém incidentu zahynuli, vyjádřil americký prezident Barack Obama. "Ministerstvo obrany (USA) zahájilo rozsáhlé vyšetřování a čekáme na výsledky, abychom se definitivně vyjádřili k okolnostem této tragédie," řekl.

Organizace MSF dnes oznámila, že z Kunduzu odchází. Někteří její pracovníci nicméně zůstanou v jiných zdravotnických zařízeních ve městě, kterého se v pondělí nečekaně zmocnili povstalci z Tálibánu.

Afghánská vláda sice tvrdí, že nad tímto strategickým městem s 300 000 obyvateli opět získala kontrolu, nicméně podle nejmenovaného činitele mezinárodní koalice, jejž citovala agentura Reuters, je situace nejistá.

Svědci z místa uvádějí, že lidé se bojí vycházet z domovů a že na ulicích leží mrtvá těla. Nemocnicím dochází léky a zároveň jim přibývá pacientů. "Ve městě se dál nedá žít," zhodnotil situaci jeden místní úředník.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist