Afghánská armáda zahájila v úterý ráno protiútok s cílem dobýt zpět město Kunduz, kterého se v pondělí zmocnili bojovníci radikálního islámského hnutí Tálibán. Agentura Reuters ale ve večerních hodinách informovala, že se bojovníci Talibanu pokoušejí dobýt letiště v Kunduzu. Nejmenovaný afghánský činitel uvedl, že zhruba 80 procent letištního komplexu už je pod kontrolou Talibanu.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v prohlášení vysílaném místní televizí slíbil, že armáda město znovu získá. "Dobýváme město zpět. Nepřítel utrpěl těžké ztráty," řekl Ghaní, který je dnes přesně rok v úřadu prezidenta. Vyzval přitom obyvatele, aby důvěřovali afghánským vojákům a nepoddávali se "strachu a teroru".

Počet mrtvých a zraněných zatím zůstává nejasný. Podle vyjádření mluvčího ministerstva zdravotnictví na Twitteru přijaly nemocnice v Kunduzu 172 zraněných a 16 mrtvých. Mezinárodní charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) v tiskové zprávě zaslané ČTK uvedla, že traumatologické centrum MSF bylo v pondělí po tvrdých bojích zaplaveno zraněnými.

Od pondělního rána přijaly týmy Lékařů bez hranic 171 zraněných, mezi nimi 46 dětí. Padesát pacientů bylo do nemocnice přivezeno v kritickém stavu. Většina pacientů měla zranění způsobená kulkami, nejčastěji v oblasti břicha, na končetinách a na hlavě.

"Nemocnice je plná pacientů," řekl zástupce MSF v Afghánistánu Guilhem Molinie. "Rychle jsme zvýšili počet lůžek v nemocnici na 110, abychom dokázali zvládnout nebývalý počet přijímaných pacientů, zraněných je ale čím dál víc. Teď máme pacienty na odděleních, na chodbách, a dokonce i v kancelářích. Nemocnice dosáhla své maximální kapacity. Boje ale pokračují a my máme vážné obavy, zda dokážeme zvládnout další příliv pacientů."

Do Kunduzu byly letecky i pozemní dopravou okamžitě odeslány zásoby zdravotnického materiálu a léků, aby mohlo být zajištěno pokračování péče o stávající pacienty v nemocnici a týmy se mohly připravit na nový příval zraněných. Nemocnice Lékařů bez hranic je jediným zařízením svého druhu v celém severovýchodním Afghánistánu.

Zpráva o zásahu amerického letectva v Kunduzu přišla krátce poté, co afghánská armáda oznámila zahájení protiofenzivy s cílem získat město zpět do svých rukou. "Do Kunduzu dorazily čerstvé síly a operace začala," konstatovalo v prohlášení afghánské ministerstvo obrany. Vládní síly už prý dobyly městskou věznici a také provinční policejní centrálu. Svědci hlásí z Kunduzu těžké boje. Ve většině města stále nefunguje elektřina a telefony.

Ozbrojenci Talibanu v úterý hlídkovali v ulicích Kunduzu, vytvořili kontrolní stanoviště, na nichž hledali stoupence vlády, a uzavřeli silnice z města. V podstatě tak uvnitř uvěznili všechny obyvatele.

Povstalci na Kunduz zaútočili v pondělí ráno a podařilo se jim ho zmocnit. Obsadili tak velké afghánské město poprvé od roku 2001, kdy koaliční síly vedené Spojenými státy svrhly vládu Talibanu. Stovky bojovníků Talibanu v pondělí nad městem s 300 tisíci obyvateli vyvěsily vlajku, obsadily sídlo místní vlády a z vězení osvobodily na 600 vězňů, včetně 144 členů Talibanu.

Za bezpečnost země nyní plně odpovídají afghánské bezpečnostní složky vzhledem k tomu, že mezinárodní síly loni oficiálně ukončily bojovou misi v Afghánistánu. V zemi setrvává stále asi 13 tisíci zahraničních vojáků, jejich úkolem je ale převážně výcvik afghánských jednotek. S podporou NATO v pozemních bojích v Kunduzu tak afghánské oddíly nemohou počítat, uvedla agentura AFP.

Kunduz patří k největším a nejbohatším afghánským městům a stejnojmenná okolní provincie patří k nejvýznamnějším zemědělským oblastem Afghánistánu. Kunduz také leží na strategické křižovatce cest spojujících Afghánistán s Pákistánem, Čínou a Střední Asií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist