Afghánské jednotky během čtvrteční ranní ofenzivy znovu dobyly nejdůležitější části města Kunduz, kterého se v pondělí zmocnilo islamistické hnutí Tálibán. S odvoláním na dva afghánské zdroje o tom informovala agentura Reuters. Detaily celé operace nebyly známé, rovněž nebylo jasné, jaké oblasti jsou nyní pod vládní kontrolou. Mluvčí Tálibánu nicméně tyto informace popřel. Jeho bojovníci prý stále odolávají vládním silám v centru Kunduzu a kontrolují většinu zbytku města.
"Afghánské bezpečnostní síly získaly během noci po tvrdých bojích kontrolu nad městem Kunduz," uvedl guvernér Kunduzu Hamdulláh Daníší. "Poté co přijely posily, začala masivní operace uvnitř Kunduzu, Tálibán již nedokázal klást odpor a utekl… Brzy o tom vydáme podrobnou zprávu," dodal. Ofenziva údajně začala ve středu kolem 23.00 místního času (před 21.00 středoevropského času) a skončila ve čtvrtek ve čtyři hodiny ráno.
"Získali jsme ho zpět a byl vyčištěn od teroristů, nepřítel utrpěl těžké ztráty," uvedl na komunitní síti Twitter mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sidikkí. Podle mluvčího Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida ale boje stále pokračují. "Tvrzení nepřátel ohledně situace v Kunduzu nejsou pravdivá," dodal s tím, že bojovníci Tálibánu i nadále odolávají afghánským vojákům.
AFG Special Security Forces now controls Kunduz City, it is retaken and being cleared from terrorists, heavy causality to the enemy
Nad městem stále vlaje vlajka Tálibánu, tvrdil rovněž mluvčí hnutí. Místní svědci citovaní agenturou AFP ale naopak uvedli, že bílou vlajku s černým nápisem "Není boha krom Alláha a Mohamed je jeho prorok", kterou vyvěsil Tálibán v pondělí na centrálním náměstí v Kunduzu, vystřídala afghánská černo-červeno-zelená vlajka.
Mluvčí koaličních vojsk neupřesnil, jakou roli zahraniční vojáci v nočních bojích sehráli. Konstatoval pouze, že v Kunduzu působí v roli poradců, a "v případě nutnosti se brání útokům". Mluvčí americké armády plukovník Brian Tribus sdělil, že od pondělí americké letectvo provedlo pět náletů na pozice Tálibánu v oblasti Kunduzu.
Výkonný premiér Afghánistánu Abdulláh Abdulláh ve středu prohlásil, že krize v Kunduzu ukazuje nutnost setrvání mezinárodních jednotek v zemi. "Pokud tomu dobře rozumím, názor všech (amerických) armádních generálů a představitelů na místě… i našeho bezpečnostního a vojenského vedení je, že je třeba ponechat (zahraniční vojáky v Afghánistánu) i po roce 2016," řekl.
Americký prezident Barack Obama v květnu oznámil, že do konce letošního roku by se počet amerických vojáků v Afghánistánu měl snížit ze stávajících asi 10 000 zhruba na polovinu. Operovat by měli pouze ze základen v Kábulu a Bagrámu. Do konce roku 2016 by měla odejít většina ostatních a v Afghánistánu by jich mělo zůstat pouze pár set na ochranu velvyslanectví a dalších amerických zájmů.
Obsazení strategického a relativně bohatého třistatisícového města Kunduz bylo největším úspěchem hnutí Tálibán od jeho svržení v roce 2001. Kunduz leží na strategické křižovatce cest spojujících Afghánistán s Pákistánem, Čínou a Střední Asií a stejnojmenná okolní provincie patří k nejvýznamnějším zemědělským oblastem země.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist