Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron si přeje dvourychlostní Evropskou unii, s "avantgardní" a těsněji propojenou eurozónou. Reforma by se podle něj měla stát skutečností v patřičném čase změnami smluv o EU. Macron se vyjádřil "ve svém jménu" ve francouzském listu Le Journal du Dimanche.
Ten z rozhovoru zveřejnil na svém webu výňatky i s poznámkou, že ministr zabrousil na pole obvykle vyhrazené Elysejskému paláci a že ve svých představách o změnách v EU zašel dál, než se chystají francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová zajít na příštím summitu EU na konci června svým návrhem na posílení spolupráce eurozóny v rámci stávajících smluv o EU.
"Musíme přijmout myšlenku, že Evropa se bude vytvářet na dvourychlostním základu, s unií založenou na solidaritě a odlišnostech," uvedl Macron s tím, že jde o "příběh osmadvacítky" a "příběh devatenáctky", tedy eurozóny.
"Evropa složená z osmadvaceti členů musí být jednoduší, jasnější a účinnější," řekl. "Avantgardní eurozóna musí postoupit dále v solidaritě a v integraci: společný rozpočet, společná schopnost půjčovat a fiskální konvergence," vyložil své představy. Sladit by se podle něj měla i sociální politika s vytvořením společné pojišťovny proti nezaměstnanosti.
Sedmatřicetiletý ministr poznamenal, že se nevyjadřuje ani jménem vlády, ani jménem Francie, která mluví jedině hlasem prezidenta. Ale jde o generační téma a vyjadřuje se proto, aby debata o této důležité otázce pokročila. Připustil, že změna unijní smlouvy vyžaduje čas; pokud by tato otázka byla nyní nastolena, lidé by odpověděli záporně, čili nejprve "musíme smířit Evropany s Evropou".
Macron, který býval Hollandovým poradcem, podle listu pracuje se svým německým protějškem Sigmarem Gabrielem na společných návrzích, které by měly být zveřejněny později.
Gabriel se pro "vícerychlostní" EU vyslovil v článku, který v pátek otiskl deník Bild. "Je na čase reformovat Evropu," napsal Gabriel. "Všech 28 členských států nemůže vždy dělat všechno společně. Potřebujeme v Evropě více odvahy k tomu, aby spolupráce probíhala různými rychlostmi," dodal.
O potřebě reformovat EU mluví i britský premiér David Cameron. Podle něj nejsou britští občané spokojeni se současnou podobou vztahů mezi Británií a unií a nepřejí si stále těsnější evropskou integraci. Cameron před nedávnými parlamentními volbami, které vyhrál, britským voličům slíbil, že do konce roku 2017 vypíše referendum o budoucnosti členství Británie v evropském bloku.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist