Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron si přeje dvourychlostní Evropskou unii, s "avantgardní" a těsněji propojenou eurozónou. Reforma by se podle něj měla stát skutečností v patřičném čase změnami smluv o EU. Macron se vyjádřil "ve svém jménu" ve francouzském listu Le Journal du Dimanche.

Ten z rozhovoru zveřejnil na svém webu výňatky i s poznámkou, že ministr zabrousil na pole obvykle vyhrazené Elysejskému paláci a že ve svých představách o změnách v EU zašel dál, než se chystají francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová zajít na příštím summitu EU na konci června svým návrhem na posílení spolupráce eurozóny v rámci stávajících smluv o EU.

"Musíme přijmout myšlenku, že Evropa se bude vytvářet na dvourychlostním základu, s unií založenou na solidaritě a odlišnostech," uvedl Macron s tím, že jde o "příběh osmadvacítky" a "příběh devatenáctky", tedy eurozóny.

"Evropa složená z osmadvaceti členů musí být jednoduší, jasnější a účinnější," řekl. "Avantgardní eurozóna musí postoupit dále v solidaritě a v integraci: společný rozpočet, společná schopnost půjčovat a fiskální konvergence," vyložil své představy. Sladit by se podle něj měla i sociální politika s vytvořením společné pojišťovny proti nezaměstnanosti.

Sedmatřicetiletý ministr poznamenal, že se nevyjadřuje ani jménem vlády, ani jménem Francie, která mluví jedině hlasem prezidenta. Ale jde o generační téma a vyjadřuje se proto, aby debata o této důležité otázce pokročila. Připustil, že změna unijní smlouvy vyžaduje čas; pokud by tato otázka byla nyní nastolena, lidé by odpověděli záporně, čili nejprve "musíme smířit Evropany s Evropou".

Macron, který býval Hollandovým poradcem, podle listu pracuje se svým německým protějškem Sigmarem Gabrielem na společných návrzích, které by měly být zveřejněny později.

Gabriel se pro "vícerychlostní" EU vyslovil v článku, který v pátek otiskl deník Bild. "Je na čase reformovat Evropu," napsal Gabriel. "Všech 28 členských států nemůže vždy dělat všechno společně. Potřebujeme v Evropě více odvahy k tomu, aby spolupráce probíhala různými rychlostmi," dodal.

O potřebě reformovat EU mluví i britský premiér David Cameron. Podle něj nejsou britští občané spokojeni se současnou podobou vztahů mezi Británií a unií a nepřejí si stále těsnější evropskou integraci. Cameron před nedávnými parlamentními volbami, které vyhrál, britským voličům slíbil, že do konce roku 2017 vypíše referendum o budoucnosti členství Británie v evropském bloku.