Moskva předala Evropské unii sankční seznam s 89 evropskými politiky a vojenskými činiteli, kterým neumožní vstup na území Ruské federace, jako výraz důvěry. Prohlásil to nejmenovaný vysoký představitel ruského ministerstva zahraničí s tím, že zveřejnění výčtu možná ukazuje na to, že Brusel chtěl dokument využít k politickému divadlu. Napsala to v noci na neděli agentura Tass.
"(Seznam) byl předán našim evropským partnerům jako výraz důvěry a jeho zveřejnění může přitížit svědomí dotčených stran," řekl zmíněný představitel ruské diplomacie. "Jedna věc ale není jasná. Chtěli naši evropští kolegové seznam kvůli tomu, aby zmírnili potíže možných 'nechtěných osob', nebo aby zinscenovali další politickou show?" dodal diplomat.
Diplomat citovaný agenturou Tass nechtěl vznik seznamu nijak komentovat, uvedl jen, že jde o "odpověď na sankční kampaň, kterou ve vztahu k Rusku vedou některé státy Evropské unie v čele s Německem".
"Chceme se zdržet komentářů ke jménům lidí, kterým byl vstup do Ruské federace zakázán, ačkoli se ta jména objevila v některých médiích," řekl ruský diplomat. "Zároveň potvrzujeme, že obdobný seznam byl předán našim evropským partnerům."
Seznam je podle EU neopodstatněný
Seznam je zcela svévolný a neopodstatněný, uvedla v sobotním prohlášení diplomacie Evropské unie. Jako neodůvodněný označila seznam také mluvčí britského ministerstva zahraničí. Británie má na seznamu devět občanů, na černé listině jsou i čtyři Češi.
Zdroj z ruského ministerstva zahraničí ruským médiím sdělil, že seznam byl zaslán členským státům EU a že podobná listina existuje také pro vybrané občany Spojených států.
Mluvčí diplomacie EU připomněla, že Rusko v posledních měsících odepřelo vstup na své území několika politikům ze zemí EU. Ruské úřady to vždy zdůvodnily tím, že dotyčný je na neveřejném seznamu lidí, kteří mají vstup do Ruské federace zakázán. Existence seznamu tedy není překvapivá, doposud se ale nevědělo, jaká jména na něm figurují.
Mluvčí unijní diplomacie uvedla, že ruské úřady nyní seznam s 89 jmény zpřístupnily. EU však nemá žádné informace o právním základu rozhodnutí, kritériích ani o postupu, které vedly k výběru jmen zařazených na listinu. "Považujeme toto opatření za naprosto svévolné a neopodstatněné, především vzhledem k nepřítomnosti dalšího vysvětlení a transparentnosti," sdělila unijní diplomacie.
O zpřístupnění ruského seznamu informoval v pátek nizozemský premiér Mark Rutte, obsah ale nezveřejnil. Kopie seznamu se pak objevila na webu finské televize YLE. Rutte se domnívá, že sankční seznam je odvetou za evropské sankce vůči Rusku a evropský sankční seznam osob, které mají do EU zakázaný vstup a zmrazený evropský majetek. Tyto kroky následovaly po loňské ruské anexi Krymu a konfliktu na východní Ukrajině.
"Tento seznam nemá naprosto žádné opodstatnění a ruské úřady nemají žádný právní základ pro jeho odůvodnění," uvedla v sobotu mluvčí britské diplomacie, kterou citovala agentura AFP. "Pokud je záměrem Ruska vyvíjet tlak na Evropskou unii, aby zmírnila sankce, pak to není dobrý způsob, jak postupovat," řekla.
Představitel ruského ministerstva zahraničí ruské agentuře Tass sdělil, že seznam se jmény dotčených byl zaslán státům EU. K jednotlivým jménům se ale odmítl vyjádřit.
"Odpověď na žádosti některých států, proč to byli zrovna tito jedinci, kteří se ocitli na seznamu … je prostá: Stalo se tak v odpovědi na sankční kampaň, kterou ve vztahu k Rusku vedou některé státy Evropské unie v čele s Německem," citovala z ruských médií agentura Reuters. "Obdobný seznam existuje ve vztahu k občanům USA, je ovšem nutno podotknout, že Američané se v tomto případě chovají konstruktivněji než Evropané," dodal zdroj z ruského ministerstva.
Jedním z devíti Britů, kteří jsou na seznamu, je šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker, někdejší britský ministr zahraničních věcí Malcolm Rifkind, bývalý místopředseda britské vlády Nick Clegg, náčelník generálního štábu britské armády generál Nick Houghton anebo náměstek britského ministra obrany Philip Dunne.
České ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že Rusko zakázalo vstup na své území Karlu Schwarzenbergovi, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu. Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky by na tento zákaz měla reagovat EU jednotně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist