Německá kancléřka Angela Merkelová se snaží získat v Německu větší podporu pro dojednávanou obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Dohoda označovaná jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by mohla vést k vytvoření největší zóny volného obchodu na světě, v řadě evropských zemí ale vyvolává obavy. Merkelová listu Süddeutsche Zeitung řekla, že doufá v její dokončení do roku 2017.

Podle Merkelové je důležité, aby jednání skončila dřív, než současný americký prezident Barack Obama opustí v lednu 2017 prezidentský úřad. Pokud se smlouvu do začátku roku 2017 dojednat nepodaří, pak by v jednáních mohla nastat "velká pauza", uvedla kancléřka v rozhovoru zveřejněném v sobotu.

"Pro mě je důležité, aby transatlantický volný obchod držel krok s tichomořskou oblastí," sdělila Merkelová, a zmínila se tak o jiných obchodních jednáních, která vedou Spojené státy s 11 zeměmi podél Tichého oceánu.

Smlouva o volném obchodu mezi EU a USA by podle stoupenců měla posílit vztahy mezi oběma celky a podpořit jejich hospodářský růst. Velký přínos by mohla mít pro německý průmysl, který je silně orientovaný na vývoz. V Německu i v jiných zemích však naráží na silný nesouhlas. Kritici tvrdí, že dohoda by mohla vést ke snížení standardů na ochranu životního prostředí nebo ochranu spotřebitele.

Merkelová v rozhovoru upozornila, že Spojené státy jsou jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů Německa a největším trhem pro německou ekonomiku mimo EU. Je proto "v zájmu našich pracovních míst a blahobytu, abychom podporovali obchod s USA a nepřenechali jej rivalům z jiných regionů," řekla Merkelová podle agentury Reuters. Některé ze spotřebitelských a ekologických organizací, odkud rovněž může zaznívat kritika, podle ní nemají ani tak zájem na zachování standardů, jako na tom pokusit se je pomocí TTIP ještě více zpřísnit.

"To je špatný přístup," uvedla kancléřka před summitem sedmi nejvyspělejších ekonomika světa, který letos hostí Německo. Nejvyšší představitelé Německa, USA, Japonska, Británie, Francie, Itálie a Kanady se sejdou příští víkend v bavorském alpském zámku Elmau.