Ukrajinský parlament schválil zákon, který umožňuje rozšířit početní stav armády zhruba o třetinu. Právní akt vstoupí v platnost poté, co ho podepíše prezident Petro Porošenko, který tak nepochybně učiní, neboť návrh Nejvyšší radě sám předložil. Premiér Arsenij Jaceňuk v lednu sdělil, že připravený návrh počítá se zvýšením početního stavu ukrajinských ozbrojených sil o 68 tisíc lidí.

S rozšířením armády souhlasilo 270 zákonodárců, přičemž nutná byla podpora alespoň 226 členů parlamentu. Právní předpis podle citace agentury Ukrinform uvádí, že početní stav se stanovuje v rozsahu, "který nepřekračuje 250 tisíc lidí, z toho 204 tisíc vojáků".

Zákon ovšem rovněž stanoví, že se velikost armády může v určitém období na základě prezidentem vyhlášené mobilizace zvýšit o osoby povolané k výkonu vojenské služby.

Ve zdůvodnění zákona se uvádí, že toto rozšíření ozbrojených sil je nezbytné "k včasnému vytvoření a nasazení určitých seskupení vojsk k odražení ozbrojené agrese a likvidaci ozbrojeného konfliktu".

Ukrajinské ozbrojené síly čelí na východě země proruským separatistům, kteří kontrolují část Doněcké a Luhanské oblasti. Západ a Kyjev tvrdí, že Moskva povstalce podporuje, a to zbraněmi i příslušníky pravidelné ruské armády, a že tudíž jde o ruskou vojenskou agresi. Ruské vedení taková obvinění opakovaně odmítá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist