Amerického velvyslance v Jižní Koreji Marka Lipperta ve čtvrtek ráno v Soulu pořezal nožem útočník, který se staví proti spojenectví USA a Jižní Koreje. Pětapadesátiletý muž byl ihned po útoku zadržen, informovaly světové tiskové agentury s odvoláním na místní média. Zranění velvyslance nejsou život ohrožující, uvedl Bílý dům.

Na snímcích, které se objevily v jihokorejských médiích, je vidět, jak se velvyslanec drží za zkrvavenou tvář. Podle agentury AFP ho útočník napadl asi 25 centimetrů dlouhým kuchyňským nožem a zranil ho na pravé tváři a na rukou. Původní informace uváděly, že k útoku byla použita žiletka. "Nyní je v nemocnici, jeho stav je stabilní," informovala reportérka CNN ze Soulu. Zranění si údajně vyžádalo chirurgický zákrok a Lippert po něm zůstane tři až čtyři dni hospitalizován.

Velvyslanci telefonoval prezident Barack Obama, který mu popřál brzké uzdravení, uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. Útok ostře odsoudila jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, podle níž nešlo jen o útok na amerického velvyslance, ale na samotné americko-korejské spojenectví. Také prezidentka se v roce 2006 během předvolební kampaně stala terčem útoku bodnou zbraní; útočník byl dopaden a poslán na deset let do vězení.

Naopak severokorejská státní tisková agentura KCNA označila napadení velvyslance za "zasloužený trest". Na "americké válečné štváče" podle ní dopadl "nůž spravedlnosti". Útok se odehrál v době, kdy se koná pravidelné jihokorejsko-americké vojenské cvičení.

Čtvrtečního útočníka zprávy identifikovaly jako jihokorejského nacionalistu Kim Ki-čonga, který se staví proti vojenskému spojenectví své země a USA. Už v roce 2010 byl odsouzen za to, že hodil kámen na japonského velvyslance. Útok se odehrál v době, kdy se koná pravidelné jihokorejsko-americké vojenské cvičení.

Jihokorejská televizní stanice YTN TV informovala, že muž během napadení křičel: "Jižní a Severní Korea by se měly opět spojit".

Obě země se rozdělily po skončení druhé světové války. Nadále zůstávají ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950 až 1953 skončil pouze příměřím, a nikoli podpisem řádné mírové dohody. Vztahy mezi oběma státy jsou tak neustále napjaté. Soul požaduje, aby Pchjongjang ukončil svůj jaderný zbrojní program, rozhovory o této otázce však dlouhodobě nemají žádné výsledky.

Dvaačtyřicetiletý Lippert se stal velvyslancem v Jižní Koreji teprve loni a v zemi je velmi populární, poznamenala agentura AP. Jeho manželka v Jižní Koreji nedávno porodila a pár dal svému synovi korejské prostřední jméno.

Spojené státy mají v Jižní Koreji trvale rozmístěno téměř 30 tisíc vojáků; USA by převzaly operační velení, pokud by propukl konflikt se Severní Koreou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist