Při středečním útoku na sídlo rozvědky v severosyrském Halabu zahynulo nejméně 20 příslušníků vládních jednotek a 14 protivládních bojovníků. Informovala o tom Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna. Podle ní rebelové nechali v podzemním tunelu poblíž budovy vybuchnout trhavinu, pak začali útočit s pomocí střelných zbraní.
Šéf exilové SOHR Rámí Abdar Rahmán uvedl, že mezi mrtvými jsou členové syrské rozvědky a vojáci, ale i útočníci. Část budovy, v níž sídlí tajná služba vojenského letectva, prý byla zničena. Jde o jednu z nejobávanějších a nejmocnějších zpravodajských služeb v zemi, informovala agentura AP.
Jordánci se mstí za zabitého pilota. Zničili pětinu zázemí Islámského státu - čtěte ZDE
Tragická bilance bojů v Sýrii: Od prosince tam zahynulo 10 tisíc lidí - čtěte ZDE
"Šlo o velmi silnou explozi. Mohli ji slyšet lidé i z velké dálky," uvedl Rahmán. "Boje stále pokračují. Syrský režim v oblasti podniká letecké údery," dodal. Za útokem údajně stojí ozbrojenci z fronty an-Nusra napojené na teroristickou síť al-Káida a členové dalších islamistických skupin. An-Nusra na svém účtu na komunitní síti Twitter uvedla, že se její bojovníci spolu s dalšími "snaží dostat do budovy tajné služby vojenského letectva a do okolních budov".
Halab leží asi 50 kilometrů jižně od hranice s Tureckem. Od léta 2012 je rozdělen na dvě části - zatímco západní čtvrti kontroluje vláda, východní jsou v rukou opozice. Syrský prezident Bašár Asad začátkem února souhlasil s příměřím, které by mělo platit aspoň šest týdnů. Opozice ale tento týden návrh zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury odmítla.
Novináři popsali, jak americká CIA selhala v Sýrii. Bojovníci přeběhli k islamistům - čtěte ZDE
Německá speciální jednotka zatkla další dva údajné navrátilce z bojů v Sýrii - čtěte ZDE
Syrský konflikt, který trvá od jara 2011, má na kontě více než 200 tisíc mrtvých a miliony uprchlíků. Na části syrského území bojuje syrská armáda proti povstalcům, kteří už téměř čtyři roky usilují o svržení Asada. Nepřehledné situace v zemi využili ozbrojenci z hnutí Islámský stát a další islamistické skupiny, které tak obsadily část území, zejména na severu Sýrie. Jejich ofenzivu se snaží zastavit syrští vojáci, kurdské jednotky, ale i spojenci v čele s USA, kteří podnikají cílené nálety na pozice islamistů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist