Venezuelská centrální banka potvrdila, že domácí ekonomika je v recesi a inflace v zemi zůstává nejvyšší na americkém kontinentu. Vláda prezidenta Nicoláse Madura obvinila ze slabých údajů své politické nepřátele a Maduro slíbil v příštím roce reformy, které mají zemi dostat z recese, včetně reformy kontroly domácí měny.

Centrální banka poprvé v letošním roce zveřejnila údaje o hrubém domácím produktu. Ty ukázaly, že ekonomika v prvních třech čtvrtletích letošního roku klesala. V prvních třech měsících roku to bylo o 4,8 procenta, ve druhém čtvrtletí o 4,9 procenta a ve třetím o 2,3 procenta.

Inflace v listopadu dosáhla 63,6 procenta. Ekonomové a analytici již dlouho předpovídali, že výkon ekonomiky Venezuely, která je členem ropného kartelu OPEC, bude letos nejhorší z velkých ekonomik v regionu.

Maduro na tiskové konferenci obvinil své politické oponenty z poškozování ekonomiky, která je vysoce závislá na ropě, kvůli protestům na počátku letošního roku, které trvaly několik měsíců. Slíbil na příští rok šestiměsíční hospodářský plán, který má zvrátit ekonomický vývoj v zemi za pomoci snížení inflace, zvýšení devizových rezerv, snížení zbytečných nákladů a reformy třístupňového systému devizových kurzů.

"Chystáme se zdokonalit měnový systém," prohlásil Maduro, podrobnější informace k plánovaným opatřením však nesdělil. "Rok 2015 bude rokem ekonomického oživení, velké hospodářské transformace."

Prezidentovi oponenti však jeho plány okamžitě kritizovali a upozornili, že neobsahují žádné detaily a skutečná řešení pro churavějící ekonomiku. "Opět žádné oznámení. Neví, co dělat," prohlásil vůdce opozice Henrique Capriles. "Dnes je všem Venezuelanům jasné, že s Nicolásem se nedostaneme z chaosu."

Venezuela byla naposledy v recesi v letech 2009–2010. V současnosti má na ekonomiku negativní dopad prudký pokles cen ropy. Výnosy z ropy tvoří 96 procent devizových příjmů země. Cena venezuelské ropy se od polovinu roku snížila o polovinu na 46 dolarů za barel.

Centrální banka uvedla, že demonstrace odpůrců vlády během roku narušily výrobu a distribuci, způsobily nárůst inflace a pokles HDP. Letošní demonstrace byly nejvážnější za poslední desetiletí, o život při nich přišlo 43 osob, včetně protestujících, bezpečnostních pracovníků i Madurových stoupenců.

Centrální banka rovněž uvedla, že bilance zahraničního obchodu na konci třetího čtvrtletí vykazovala přebytek 6,8 miliardy USD (155,1 miliardy Kč). Vývoz ze země, na kterém má více než 90procentní podíl ropa, se snížil o 14,2 procenta na 19 miliard USD a dovoz klesl o 1,4 procenta na 12,2 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist