Rada bezpečnosti OSN v úterý odmítla palestinsko-arabský návrh blízkovýchodní mírové rezoluce požadující stažení Izraele z okupovaných území do tří let.
Návrh předložený Jordánskem získal o jeden hlas méně, než byl potřebný počet devíti hlasů patnáctičlenné rady. Spojené státy jako hlavní spojenec Izralele tak nebyly nuceny využít práva veta, kterým hrozily, uvedla agentura Reuters.
Proti návrhu, který počítal s uzavřením mírové dohody mezi oběma znepřátelenými stranami do 12 měsíců a stažením Izraele z Pásma Gazy, Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma do konce roku 2017, se vedle USA postavila i Austrálie. Pět členských zemí rady se zdrželo hlasování a osm navrhovanou rezoluci podpořilo.
USA byly návrh připraveny vetovat, neboť se snaží zprostředkovat dosažení mírové dohody založené na vzájemné shodě, na niž podle Washingtonu rezoluce nebrala ohled.
Palestinci v ní totiž mimo jiné hovořili o tom, že jejich budoucí stát bude vymezen hranicemi z doby před válečným konfliktem v roce 1967. Izrael sice uznává existenci dvou států jako základ budoucího řešení, zmíněné hranice však akceptovat odmítá.
Palestinské vedení již minulý týden pohrozilo, že v případě neschválení rezoluce přestane vyjednávat s izraelskou vládou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist