Mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International v neděli na svém webu obvinila ukrajinskou armádu, ukrajinské dobrovolnické milice i proruské separatisty z páchání válečných zločinů na východní Ukrajině.
Zároveň organizace obvinila Rusko z podněcování stávajícího konfliktu a jeho přímé podpory.
Svá tvrzení Amnesty International opírá o soubor satelitních snímků a množství výpovědí očitých svědků z oblastí, kde se bojovalo či dosud bojuje.
"Všechny strany konfliktu ukázaly lhostejnost k životu civilistů a očividně porušují své mezinárodní závazky," uvedl generální tajemník Amnesty International Salil Shetty, který v následujících dnech odcestuje do Kyjeva a do Moskvy.
“Naše důkazy ukazují, že Rusko tento konflikt podněcuje jak přímým vměšováním se, tak podporou separatistů na východě. Rusko musí přestat s dodávkami zbraní a další podporou rebelů, kteří jsou silně zapleteni do násilností odporujících lidským právům,” dodal Shetty.
Organizace na svém webu zveřejnila satelitní snímky, které údajně svědčí o nahromadění ruských obrněných vozidel a dělostřelectva na východní Ukrajině.
Navzdory křehkému příměří, které platí v této oblasti od pátku, panují obavy o další vývoj situace. Amnesty International vyzývá všechny zúčastněné strany, včetně Ruska, aby zastavily násilí.
Organizace na půdě východní Ukrajiny zdokumentovala četné případy násilností, únosů, mučení a zabíjení.
Kreml opakovaně popírá, že by měl podíl na bojích na Ukrajině, ale satelitní snímky a svědectví získaná organizací údajně poskytují přesvědčivé důkazy, že boje přerostly do fáze, kterou Amnesty International považuje za mezinárodní ozbrojený konflikt.
Pořízené snímky například ukazují nové pozice dělostřelectva vytvořené přímo na ukrajinských hranicích mezi 13. a 29. srpnem, a to včetně záběru, který, jak se zdá, zachytil houfnici D-30 při střelbě namířené na západ.
Jiný snímek 29. srpna v oblasti zachytil šest obojživelných obrněných vozidel (pravděpodobně typ BRDM-2s).
Jiná podobná formace dělostřelectva byla spatřena severovýchodně od první pozice, také uvnitř ukrajinského území. Mezi 26. a 29. srpnem se toto dělostřelectvo přesunulo západněji.
“Tyto satelitní snímky, doplněné o informace od ruských vojáků zajatých na Ukrajině a očitých svědků, kteří viděli ruské vojáky a vojenské vozy překročit hranici do Ukrajiny, nedovolují pochybovat, že jde o mezinárodní ozbrojený konflikt,” dodal Shetty.
Výzkumníci z Amnesty International například mluvili s lidmi, kteří utekli před boji z různých částí východní Ukrajiny, a ti jim vyprávěli o násilnostech, únosech a zabíjení, které viděli na vlastní oči.
Výpovědi získali i od ukrajinských uprchlíků z oblasti ruského města Rostov na Donu, ležícího nedaleko ukrajinských hranic.
Tamější civilisté vypověděli, že jejich sousedé byli vystaveni těžké palbě vojáků ukrajinské armády. Násilností se zde však podle nich dopouštěli i separatisté.
Jako ilustrační případ za všechny uvedla organizace výpověď obyvatel Slavjansku, odkud separatisté unesli místního pastora, dva jeho syny a dva návštěvníky kostela.
Za jejich propuštění prý rebelové požadovali 50 tisíc dolarů (přes jeden milion korun). Když se komunitě podařilo požadované peníze na jejich záchranu nashromáždit, únosci prý všechny muže zabili.
Amnesty International má k dispozici také řadu svědectví o násilnostech páchaných příslušníky ukrajinské dobrovolnické milice, kteří v oblasti operují vedle řádné ukrajinské armády.
Například 23. srpna v Luhansku zastavilo muže z bezpečnostní hlídky několik desítek ozbrojenců, kteří přijeli v autech ozdobených ukrajinskou vlajkou.
Nejméně jedno z těchto aut bylo označeno i jménem jedné ze zdejších militantních skupin. Svědci vypověděli, že ozbrojenci muže obvinili z kolaborace se separatisty, bili ho pažbami pušek a pak ho odvezli neznámo kam. Teprve 27. srpna informovali jeho rodinu, že je držen v zajetí v jiném městě.
“Civilní obyvatelstvo na Ukrajině si zasluhuje ochranu. Bez důkladného a nezávislého vyšetřování tu navíc vzniká reálné riziko, že si Ukrajinci ponesou šrámy z této války po celé generace,” dodal Shetty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist