OSN získala množství důkazů o odpovědnosti syrského prezidenta Bašára Asada za násilí v Sýrii. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová v pondělí řekla, že Asad je odpovědný za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Syrská exilová opozice v pondělí zveřejnila detailní údaje o počtu obětí syrské války. Podle čerstvé bilance přišlo od března 2011 do letošního prosince o život téměř 126 tisíc lidí.

Údaje jsou založeny na informacích pocházejících od členů opozice, právníků a zdravotníků. 35 procent mrtvých, tedy přes 44 tisíc lidí, jsou civilisté, 65 procent účastníci bojů.

Mezi mrtvými civilisty je přes 6600 mrtvých dětí a více než 4400 žen. Počet obětí zahrnuje také přes 2200 armádních dezertérů a přes 6200 cizinců, kteří přišli do Sýrie bojovat proti vládě v Damašku.

Na straně vládních sil je více než 50 tisíc mrtvých, z nichž 31 tisíc byli vojáci a zbytek milicionáři loajální vládě.

Pillayová v pondělí na tiskové konferenci řekla, že vyšetřovací komise, která se zabývá situací v Sýrii, získala "velké množství důkazů o spáchaných válečných zločinech a zločinech proti lidskosti. Vyplývá z nich, že odpovědnost za tyto činy padá na osoby na nejvyšších vládních postech včetně na šéfa státu," řekla Pillayová.

Informace jen z rozhovorů

Vyšetřovací komise pracuje na základě rezoluce Rady OSN pro lidská práva ze srpna 2011. Zabývá se konkrétními případy násilí a má zajistit identifikaci viníků. Její členové se ale do Sýrie nikdy nedostali a informace získávají z rozhovorů s dvěma tisíci osobami, které jsou buď v Sýrii, nebo v sousedních zemích.

Pillayová má k dispozici seznam osob, které podle vyšetřovatelů spáchaly válečné zločiny. Zveřejnit ho prý bude možné, až bude na národní nebo mezinárodní úrovni zahájeno soudní vyšetřování konkrétních činů.