Rada OSN pro lidská práva ve středu odhlasovala zahájení mezinárodního vyšetřování porušování lidských práv, ke kterému by mohlo docházet během izraelské ofenzivy v palestinském Pásmu Gazy.

Pro rezoluci, o které se hlasovalo na závěr mimořádného jednání Rady, se vyslovilo 29 států, 17 zemí se zdrželo a proti byly jen Spojené státy, uvedla agentura Reuters.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová během jednání uvedla, že se Izrael v bojích v Pásmu Gazy možná dopustil válečných zločinů demolicí domů a zabíjením dětí. Izrael s jejím vyjádřením zásadně nesouhlasí, palestinský ministr zahraničí prohlásil, že se Izrael dopouští zločinů proti lidskosti. Komisařka zároveň odsoudila palestinské raketové útoky na Izrael.

Konflikt si za dva týdny vyžádal přes 700 obětí, z nichž nejméně 687 bylo Palestinců. Většina palestinských obětí jsou civilisté. "Existuje možnost, že mezinárodní humanitární právo bylo porušeno do takové míry, že jde o válečné zločiny. Všechny případy musejí být náležitě a nezávisle vyšetřeny," uvedla komisařka. Zdůraznila, že se v konfliktu nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky a že před útoky na civilní cíle nejsou lidé předem varováni.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se