Východoukrajinský Luhansk se v důsledku bojových operací ukrajinské armády a proruských separatistů ocitl v katastrofální situaci, varují ukrajinská média. Téměř půlmilionové město opustila polovina obyvatel, v nelidských podmínkách v Luhansku zůstaly nemajetné rodiny a důchodci, kteří nemají peníze na cestu do bezpečí. V Luhansku neteče pitná voda, nefunguje dodávka elektřiny, nejezdí veřejná doprava, vypadla telefonní síť a přerušilo se internetové spojení.
Město je ve stavu humanitární, ale i ekologické katastrofy, napsal zpravodajský server Cenzor. Kvůli žalostnému stavu komunálních služeb, ochromených ostřelováním i nedostatkem paliva, se z města nevyvážejí odpadky. V důsledku vysokých letních teplot se ve městě šíří zápach a hrozí epidemie.
Obytné čtvrti Luhanska jsou bez vody a bez proudu už zhruba týden. Telefonní a internetové spojení nefunguje nejen v centru města, ale ani v jeho širším okolí. Místní vodárna přestala v důsledku bojových operací upravovat vodu a dodávky pitné vody se zastavily. Prakticky nepřetržité ostřelování města způsobilo škody na městském majetku v takové míře, že se zajišťování životních funkcí Luhanska zastavilo, píše Cenzor.
Největším problémem je podle městských úřadů výpadek v dodávkách elektřiny. Jejich obnova závisí na zakoupení a dovezení náhradních dílů, což je ale vzhledem k bojovým operacím nemožné.
"Lidé se stali rukojmími války. Jsou nuceni žít v podmínkách ozbrojené konfrontace, bez spojení se světem. Z obchodů, které ještě fungují, mizí každým dnem zbytky zásob. Zvlášť citelný je nedostatek léků, otevřeno je pouze několik lékáren," uvedl ukrajinský server.
Při palbě z raketometů a granátometů byly vážně poškozeny tři polikliniky a čtyři luhanské nemocnice. Hospitalizováno je v nich i mnoho lidí, kteří byli zraněni při ostřelování města, uvádí Cenzor.
Ukrajinská vláda vydala prohlášení, v němž vyzvala civilní obyvatelstvo, aby vyklidilo oblasti kontrolované povstalci. "Civilisté by měli opustit oblasti ovládané teroristy," uvedl v pondělí armádní mluvčí Andrij Lysenko.
Podle ukrajinských novinářů ale mnozí Ukrajinci nemají na faktickou evakuaci v přeplněných a často i předražených vlacích a autobusech dost prostředků. V Luhansku i v dalších městech tak zůstávají sociálně slabí Ukrajinci, důchodci a rodiny s dětmi.
Statisíce lidí prchají do Ruska
Kvůli bojovým operacím na jihu Ukrajiny se asi 730 tisíc Ukrajinců uchýlilo do Ruska. Víc než čtvrtina z nich žádá v Rusku o azyl.
"Nejsou to žádní turisté," komentoval statistiku evropský ředitel UNHCR Vincent Cochetel. Údaje jsou podle něj důvěryhodné. Lidé z Ukrajiny prchají kvůli bojům mezi armádou a proruskými povstalci na východě země. Turistický ruch, běžný v tomto období, UNHCR do své zprávy nezapočítala, uvedl Cochetel.
Takzvaných vnitřních uprchlíků, tedy osob, které válka vyhnala do jiných ukrajinských regionů, je podle UNHCR 117 tisíc. Každý den své obydlí kvůli válce opouští 1200 lidí. Počet vnitřních uprchlíků podle Cochetela může ve skutečnosti být větší, protože řada lidí změnu pobytu nenahlásila, mimo jiné z obavy před povoláním do ukrajinské armády.
Začal úklid Majdanu
V Kyjevě začali v úterý pracovníci městských služeb rozebírat barikádu u vchodu do stanice metra na bulváru Chresčatyk, kde se v únoru odehrávaly tvrdé srážky protivládních demonstrantů s policií. Na bulváru se za necelé tři týdny má konat vojenská přehlídka.
"Na místě pracuje 15 pracovníků komunálních služeb. Zbytky barikády odvážejí tři nákladní vozy," oznámila agentura ITAR-TASS. Poblíž prý stávaly i jiné památky na svržení režimu prezidenta Viktora Janukovyče, dva armádní stany, ale ty kdosi před dvěma dny sežehl.
Kyjevský starosta Vitalij Kličko již v květnu požádal demonstranty, zůstávající na náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan, o vyklizení barikád, které už splnily svou funkci, zatímco město by se mělo vrátit k normálnímu životu. Demonstranti nicméně na náměstí zůstali, a tak je Kličko minulý měsíc požádal alespoň o uvolnění průjezdní části náměstí. Vyslovil se však proti násilnému vyhnání demonstrantů a stržení jejich stanů, i když poznamenal, že "jsou tu i lidé, kteří se nechtějí domluvit a pokojně opustit Majdan, ale nastolují absurdní argumenty a provokují".
Podle starosty by barikády měly z centra města zmizet před svátkem nezávislosti 24. srpna, kdy se tu má konat velká vojenská přehlídka. Městské úřady nabízejí zbývajícím demonstrantům, aby se přestěhovali do tři kilometry vzdálené pevnosti, poznamenal ITAR-TASS.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist