Městům Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny, kde armáda posiluje své pozice v boji s proruskými separatisty, hrozí humanitární krize.
V místech katastrofy malajsijského boeingu, který se před dvěma týdny zřítil v oblasti ovládané vzbouřenci, pátraly desítky zahraničních odborníků po částech těl obětí. Do Charkova dnes dorazil další konvoj s ostatky.
V Luhansku a Doněcku, hlavních baštách separatistů, od soboty podle místních úřadů zahynulo devět civilistů. Starosta Luhansku varoval, že se město "nachází na pokraji humanitární katastrofy", je v "totální blokádě a izolaci".
Kvůli bombardování obyvatelé tohoto dříve čtyřistatisícového města tráví většinu času ve sklepě, jsou bez dodávek vody i elektřiny, zničená je velká část infrastruktury, včetně městské nemocnice.
Lidé v milionovém Doněcku v obavách před dlouhým obléháním města v obchodech skupují potraviny, svíčky nebo baterie.
Ukrajinská krize podle šéfa institutu Ifo zastavila růst německé ekonomiky - čtěte ZDE
Slovenský pohraničník zastřelil údajného převaděče. Vedl skupinu migrantů z Vietnamu - čtěte ZDE
Poradce povstalců Igor Druz v rozhovoru s britskou BBC uvedl, že "v některých případech prováděli popravy zastřelením, aby zabránili zmatku". Popravy prý zvýšily disciplínu povstaleckých jednotek.
Kyjevská vláda chce v operaci proti separatistům pokračovat, dokud nebudou oblasti kolem Doněcku a Luhansku "osvobozeny". Prezident Petro Porošenko kvůli tomu navýšil rozpočet v přepočtu asi o 19 miliard korun, peníze mají být použity nejen na "protiteroristickou operaci", ale i na obnovu infrastruktury.
Klid zbraní zatím pokračuje v místech, kde se zřítil malajsijský letoun se skoro třemi stovkami lidí na palubě. Experti z Austrálie a Nizozemska, odkud pocházelo nejvíce cestujících, shromažďují trosky letadla.
Našli mimo jiné "důležité části" trupu havarovaného boeingu, například jeho ocas. Speciálně vycvičení psi hledají části těl obětí. Pozůstatky odvezl do Charkova konvoj aut s chladicími boxy. Kdy je bude možné převézt do Nizozemska, není ale jasné.
Diplomatické snahy ukončit měsíce trvající konflikt, který si podle OSN vyžádal přes 1100 lidských obětí, nepřinesly žádné výsledky. Západ obviňuje Moskvu, že se nesnaží využít svého vlivu a donutit povstalce, aby přestali bojovat. Rusko popírá, že separatistům dodává zbraně nebo že konflikt rozdmychává.
Při zemětřesení na jihu Číny zahynulo 175 lidí, dalších 1400 je zraněných - čtěte ZDE
Izrael stáhl část jednotek z Gazy. Pohřešovaný izraelský voják padl v boji - čtěte ZDE
K vojenské intervenci na Ukrajině vyzývaly v sobotu ruského prezidenta Vladimira Putina stovky demonstrantů, kteří se domáhali, aby na ochranu obyvatel ve východoukrajinské oblasti Donbas poslal mírové jednotky.
Evropská unie a Spojené státy uvalily kvůli ukrajinské krizi na Rusko sankce, které na vlastní kůži pocítil třeba miliardář Gennadij Timčenko. Nemůže kvůli nim používat své luxusní proudové letadlo, protože americký výrobce přestal poskytovat technickou podporu pro letoun.
Ztrát spojených s ukrajinskou krizí a s odlivem ruských dovolenkářů se obává řecký turistický sektor. Ten je přitom nejdůležitějším odvětvím tamní ekonomiky, která se začíná po hluboké recesi oživovat.
Také prezident německého ekonomického institutu Ifo Hans-Werner Sinn varoval, že vlivem konfliktu na Ukrajině se ve druhém čtvrtletí pravděpodobně zastavil růst německé ekonomiky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist