Hlavní ukrajinské politické strany se dohodly na uspořádání předčasných parlamentních voleb a dekret o rozpuštění sněmovny bude podepsán hned po schválení příslušného zákona o změně data voleb. V rozhovoru pro hlavní ukrajinské televizní stanice to v pátek prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Nemáme čas na rozcvičky," poznamenal prezident.
Porošenko upozornil, že nynější ukrajinský volební zákon "není dokonalý", ale jeho podoba nemůže být důvodem pro odklad hlasování. Bezprostředně po svém květnovém zvolení prezidentem se Porošenko zavázal, že bude usilovat o vypsání voleb do konce října letošního roku. V řádném termínu by se měly konat až v roce 2017.
Podle zpráv ukrajinských médií se parlamentní strany dohodly na zkrácení volební kampaně ze zákonem stanovených 60 dnů na 45. Ústřední volební komise se od této dohody distancovala s tím, že odpovědnou přípravu hlasování v tak krátkém časovém úseku nezvládne.
"Na rozhovory nemáme čas," odmítl v televizním rozhovoru Porošenko návrhy na odklad. "Volby se musejí uskutečnit za každého počasí." Po volbách, jak prezident věří, se do čela země postaví zcela noví lidé. V parlamentu vznikne "proevropská, protikorupční, proukrajinská, mohutná, efektivní a transparentní" vládní většina, je přesvědčen Porošenko.
Značnou pozornost věnovala hlava státu otázce anektovaného Krymu a vztahům s Ruskem. Poloostrova se podle prezidenta Ukrajina nevzdá za žádnou cenu.
"Krym není na prodej. Není možné připustit, že Ukrajina dostane nějaké peníze a Krymu se vzdá. Toho se nedočkáte, ukrajinská země není na prodej a tečka," řekl Porošenko v reakci na mediální spekulace o tajném německo-ruském plánu o řešení osudu anektovaného Krymu. Podle tohoto plánu, o němž ve čtvrtek informoval britský list The Independent, by měl Porošenko uznat anexi výměnou za stabilizaci ekonomiky.
Kompenzaci za majetek, který na Krymu padl do rukou Moskvy, prezident ale neodmítá a bude ji požadovat. Jde podle Porošenka hlavně o zabavenou vojenskou výzbroj ukrajinské armády a řadu podniků, zejména těžební společnost Černomornaftogaz. "Byla to docela obyčejná krádež," řekl Porošenko televizním divákům.
Ukrajinští povstalci znovu odpálili raketu z baterie Buk
Na východě Ukrajiny mezitím v pátek proruští povstalci znovu odpálili raketu z baterie Buk, tedy ze zbraně stejného typu, která pravděpodobně před dvěma týdny zničila civilní letoun malajsijských aerolinií. V ukrajinské televizi Espreso to uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Vladislav Selezňov. Vzbouřenci podle něj raketou zasáhli ukrajinský bezpilotní letoun.
"Je to důkaz, že baterie Buk opravdu jsou ve výzbroji separatistů," řekl Selezňov. Ukrajinský aparát podle něj na východě Ukrajiny plnil výzvědné úkoly a mapoval postavení prostředků protivzdušné obrany povstalců.
"Svůj úkol splnil. Dozvěděli jsme se mnohé o postavení teroristů a jejich zbrojních systémů. Při návratu byl ale zasažen raketou, odpálenou z baterie Buk," uvedl mluvčí a dodal, že právě z takové zbraně byl sestřelen malajsijský Boeing 777.
Podle vojenských expertů má protiletadlové baterie Buk ve výzbroji ruská i ukrajinská armáda. Kyjev tvrdí, že v době útoku na malajsijský letoun v kritické oblasti tyto zbraně neměl. Odpovědnost za sestřelení malajsijského letounu odmítá i Moskva.
Podle amerických zpravodajských služeb je pravděpodobné, že zbraň se dostala do rukou vzbouřenců, kteří letoun sestřelili omylem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist