Čtyřiadvacetiletá počítačová inženýrka Miriam Abultewi založila první gazánskou společnost na sdílení automobilových jízd ještě během svého studia na místní univerzitě. Jejímu start-apu Wasselni pomohl na svět program Gaza Sky Geeks, který podporuje místní Palestince ve snaze založit si vlastní malé podniky.

Neúspěchu se Miriam podle svých slov nebojí. Obává se však, že kvůli opětovnému začátku bojů mezi Palestinci a Izraelci neuspět ani nebude moct. Před třemi týdny musela její univerzita i program Gaza Sky Geeks ukončit svou činnost. "Chceme jen světu ukázat, co dokážeme. Chceme mít příležitost se rozvíjet,“ uvedla mladá podnikatelka pro server Foreign Policy.

Nezdá se však příliš pravděpodobné, že by mladí ambiciózní Palestinci takovou příležitost v nejbližší době dostali. Zatímco si izraelské rakety odpálené na Pásmo Gazy vyžádaly již více než tisíc obětí a mírové řešení konfliktu stále není v dohledu, starosti místních se o poznání scvrkly na prozaické otázky typu jak přežít a čím se nakrmit, případně na neustálý strach o osudy svých nejbližších.

Na podnikání či studium nezbývá čas.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se